Egyre több kellene belőle, viszont kevesebbet termelnek
Fotó: Shutterstock

Óriási drágulás: Jobb lehet betárazni ebből az alaptermékből

Nehezen viseli a cukornád a klímaváltozást. Emiatt kevés termett a cukor fontos alapanyagából az előző szezonban is. Pedig növekszik a globális igény az édesítőre. Ráadásul a cukorárak további, jelentős emelkedésére számítanak a szakemberek.


Megugorhat a cukor ára

Szárazság sújtott több nagy cukortermelő országot az elmúlt időszakban, ami miatt visszaesett a cukornádtermés mennyisége. Súlyos volt az aszály például Indiában és Thaiföldön is, pedig a két ország Brazília után a legnagyobb cukornádexportőr. Sőt, India le is állította a termék exportját, hogy ki tudja elégíteni a hazai cukorigényeket. A dél-amerikai ország pedig szállítási és egyéb logisztikai problémákkal küzd, ami megnehezíti a cukor nemzetközi piacra jutását. Mindezen nehézségek 12 éves rekordszintre emelték a cukor világpiaci árát az ősszel.

Tavaly átlagosan 8,9 százalékot emelkedett a cukor és az édességek ára a világpiacon a US Department of Agriculture tájékoztatása alapján. Emellett idén 5,6 százalékos drágulást várnak. Viszont Magyarországon ennél jóval nagyobb cukorár-emelkedést mért a Központi Statisztikai Hivatal (KSH). A legfrissebb adataik szerint novemberre 49,7 százalékkal nőtt a termék kiskereskedelmi átlagára éves alapon.

Kész a magyar cukorrépa-termelők mesterterve a sikeres működéshez

Több mint kéttucat cukorgyár üzemelt Magyarországon a rendszerváltás idején. Azonban később a gazdasági változások, a piaci bizonytalanságok és az országba beáramló olcsó dél-amerikai cukor miatt meghirdetett eu-s cukorkvóta következtében gyárbezárási hullám indult.

Jelenleg csupán egy cukorgyár működik az országban, a kaposvári Magyar Cukor Zrt. Ez az osztrák Agrana tulajdonában áll. Ennek termel a márokföldi Póczak Balázs is.

Terveink közt szerepel ezen a vidéken egy termelői csoport megalakítása, amely hivatalosan január elsejétől indulna. A célunk, hogy összefogjuk a kistermelőket, mert vannak többen is, akik ezzel foglalkoznának, de 5-10 hektár önmagában nem tárgyalási alap. Viszont együtt jó pozíciót érhetünk el. Ha komoly mennyiséggel tudnánk kiállni a piacra, akkor azzal többet ki tudnánk harcolni az ártárgyalások során. Elképzeléseink szerint az inputot mindenki maga szerezné be, csak az értékesítés lenne közös. A vasúti szállítás megoldott a közeli lenti vasútállomásról, ahol egyébként a Kaposvári Cukorgyár és a MÁV közös beruházásában hamarosan olyan fejlesztés kezdődik, ami a térségben zajló cukorrépa-termelés volumenének növekedését készíti elő, illetve alapozza meg. A pálya felújítására és a rakodótér fejlesztésére kerül sor. Visszatérve a termelői csoportra: úgy tudom, Magyarországon öt-hat ilyen működik. Van, amelyik 20-25 éve létezik és eredményesen tevékenykedik. Ezzel kapcsolatos törekvéseinket a cukorgyár is támogatja

- idéztük Póczak Balázst decemberben.

Ne hagyd ki!