Pálinka piaci nehézségek
Fotó: Shutterstock

Megszédülhetnek a pálinkafőzdék

Jó a gyümölcstermés, ám a kereskedelmi főzdék helyzetét nehezíti, hogy drágák a gyümölcsök, és a kötelező visszaváltási rendszer is terhet jelent az ágazat szereplőinek.


A szakmai szereplők összességében kedvezőbb évre számítanak, ami a pálinkaforgalmazás kismértékű erősödését vetítheti elő: remélik, a tavalyi visszaesés után ismét 600 ezer hektoliterfok feletti mennyiségre számíthatunk.



Gondot okoz viszont a kereskedelmi főzdéknek a gyümölcsök magas ára. A magasabb költségeket már nagyon nehéz beépíteni a fogyasztói árakba: A fizetőképes kereslet véges, és egy további emelés még több fogyasztót terelne a magánfőzdék felé” - mondta az Agroinformnak Mihályi László, Pálinka Nemzeti Tanács elnöke.

Nincs adókönnyítés

Az elmúlt években a pálinka árának már mintegy 50 százalékát tették ki a különféle adók (szeszadó, népegészségügyi termékadó, ÁFA, stb.). A pálinkapiac szereplői egyelőre nem tudták elérni, hogy a borászok számára tavaly november óta járó kedvezményt, a reprezentációs adó eltörlését ajándékozási célra közvetlenül a termelőtől vásárolt tételek esetében ők is megkaphassák.

Problémás az üvegvisszaváltási rendszer

A július 1-jétől bevezetett kötelező visszaváltási rendszer (DRS) is számos problémát generál. „A pálinkákat igen változatos palackokba töltik, ezek regisztrációja rengeteg adminisztrációval és költséggel jár, miközben a pálinkásüvegek mennyisége a többi palackhoz képest annyira elhanyagolható mennyiséget jelent majd a visszaváltási rendszerben, hogy az egész pálinkaszegmenset célszerűbb lett volna inkább kihagyni az egészből” - Mihályi László.

Szeptemberben jön a csúcsidőszak

Jellemzően nem változtak a pálinkafőzés díjai tavalyhoz képest, így átlagosan 1400 forint lehet a kisüsti pálinka literje a főzdékben az idén. Az aromatornyos kifőzés pedig 1500 forint környékén alakulhat – írtuk a közelmúltban. Számos gyümölcs a megszokottnál korábbi érése miatt előbb kezdődik a pálinkafőző-szezon. Így a csúcsidőszak szeptemberre várható. Ráadásul tavalyról megmaradt almák is érkeznek mostanában, így azok is lekötik a főzdei kapacitásokat.


A főzési technológiák között továbbra is népszerű a hagyományos, kétutas desztilláció, valamint az aromatornyos lepárlás is. Ez utóbbival könnyen kiemelhető a pálinka zamata és illata, bár ezek idővel lecsengenek az párlatban.

Ne hagyd ki!