termőföld, elbirtoklás
Photo by Gautier Pfeiffer on Unsplash

Így juthatsz ingyen földhöz: így működik az elbirtoklás

Fizetni ugyan nem kell érte a tulajdonosnak, de legalább 15 évig kultúrállapotban kell tartani és megszakítás nélkül a sajátunkként kell használni azt a földet, amit szeretnénk elbirtokolni. Az eljárás befejezéséhez bírósági döntés szükséges, és örökösök esetén velük szemben kell eljárni.


A parlagon álló földek tulajdonjogi rendezése gyakran bonyolult, különösen, ha a tulajdonosok már elhunytak. A MAGOSZ egy friss szakmai összefoglalóban az elbirtoklás kérdésével foglalkozik, amely lehetőséget ad arra, hogy 15 év folyamatos, megszakítás nélküli birtoklás után valaki jogilag megszerezze az ingatlant, akkor is, ha az eredeti tulajdonos ezt nem hagyta jóvá - írja az Agroinform.

Fontos, hogy a birtoklónak igazolnia kell a 15 év elteltét, például tanúkkal vagy gazdálkodási naplóval. Az eljárás befejezéséhez bírósági döntés szükséges, és örökösök esetén velük szemben kell eljárni.

15 évnél előbb nem megy

Az elbirtoklás akkor lehetséges, ha valaki legalább 15 éven keresztül megszakítás nélkül sajátjaként használ egy földterületet. Ezt kultúrállapotban kell tartani, például rendszeres műveléssel. A tulajdonszerzéshez nem kell fizetni az eredeti tulajdonosnak, de a jogszerzéshez bírósági eljárás szükséges.

A bíróság tanúk vagy gazdálkodási napló alapján ismerheti el az elbirtoklást. Az eljárást az eredeti tulajdonossal vagy annak örököseivel szemben kell megindítani, ha a tulajdonos már nem él. Az eljárást bonyolítja, ha az örökösök ismeretlenek, ebben az esetben az állam lép fel szükségképpeni örökösként.

Az elbirtoklás fogalmilag kizárt, ha a föld használata jogcímhez kötött, például bérleti szerződés alapján történik. Sajátossága az is, hogy ellenértéket nem kell fizetni a tulajdonosnak.

Folyamata összességében bonyolult, és sok esetben hosszadalmas, különösen, ha az eredeti tulajdonos vagy örökösei nem felkutathatók.

Hektáronként 2 millió forint a termőföld ára

Hogy mennyit érnek jelenleg a magyar termőföldek, arról ebben a cikkünkben írtunk részletesen. A legfrissebb statisztikákból kiderült: 2023-ban kétmillió forint fölé emelkedett a szántóföldek hektáronkénti átlagára. Egy hektár, 2010-ben vásárolt termőföld 2023-ra összességében már átlagosan 3,6-szorosára növelte árát.

Tolnában, Békésben és Hajdú-Biharban voltak a legmagasabbak az árak, egyaránt 2,5 millió forint közelében mozogtak. A legolcsóbban, mintegy 1,14 millió forintért Nógrádban lehetett szántóhoz jutni, Hevesben pedig 1,36 millió forint volt az átlagár. A járások közül a Hajdúszoboszlói és a Hajdúböszörményi állt az élen a maga hektáronkénti 3,5, illetve 3,2 millió forint feletti átlagáraival.

Ne hagyd ki!