Komoly károkat okozott a floridai citrusültetvényeken a Milton hurrikán. Egy növénybetegség pedig világszerte tizedeli az állományt. Ennek pedig a narancslé árában is megmutatkozik a következménye.
A hurrikán múlt héten csapott le Floridára. A narancsfák korai szürete épp akkor kezdődött, a hurrikán miatt azonban rengeteg gyümölcs hullott le a fákról, hiszen azok már kellően súlyosak, és közel megfelelő érettségűek voltak, ez pedig különösen érzékennyé tette őket a nagy szél okozta károkra - írja a Portfolio.
Gond a citruszöldülés nevű betegség is
Az Egyesült Államok Mezőgazdasági Minisztériuma szerint Florida narancstermelése az elmúlt két évtizedben 92%-kal csökkent, amit részben természeti katasztrófák, részben pedig a citruszöldülés nevű betegség okozott.
Ez a kórokozó világszerte súlyos károkat okoz a citruságazatban napjainkban, és Brazília, a világ legnagyobb narancstermelője is hasonló kihívásokkal küzd. A citruszöldülés már átlagosan az ültetvények 40%-át érinti, sőt bizonyos területeken akár a 80%-ot is eléri a fertőzés mértéke. A fák újratelepítése után pedig négy-öt év szükséges, amíg ismét termőre fordulnak az érintett területek.
A globális narancslé-készletek is szűkültek, ami az árak jelentős emelkedéséhez vezetett.
A fagyasztott narancslé határidős árai az év eleje óta 53%-kal emelkedtek, és további növekedés várható.
Több évtizedes negatív csúcs dőlhet meg idén
A közelmúltban Mészáros Dezső, a Sió-Eckes Kft. igazgatója elmondta, hogy az idei évre még rosszabb terméshozamot prognosztizálnak a szakértők: Brazíliában az elmúlt 36 év legalacsonyabb narancstermése várható, 25%-os csökkenésre lehet számítani az előző – már átlag alatti termést hozó – évhez képest. Ennek következtében – amíg 2022-ben tonnánként 2000 dollár körüli árakat láthattunk a narancssűrítmény árainál, 2023-ban 4200-4300 dolláros tonnánkénti árakkal találkozhatunk – 2024-re már várhatóan 6000 dollár lesz a narancssűrítmény tonnánkénti világpiaci ára.