Ahhoz, hogy tavasszal tökéletes körülmények legyenek a növényeink számára a magaságyásban, már ősszel ki kell azokat alakítanunk. Miből is áll? Mit termesszünk benne?
A hagyományos magaságyás 80 cm magas, 120 cm széles és 5-10 méter hosszú. A keretét elkészíthetjük a kertben fellelhető anyagokból, így akár vastagabb ágakból, deszkákból, lécekből. A sok öntözés miatt azonban pár évente újra kell építeni. A keret megépítésénél figyelembe kell venni, hogy a felesleges víz ki tudjon jutni a hézagok között - írja az Agroinform.
A magaságyáshoz szükségünk lesz szerves anyagokra. A nehezen bomló anyagok kerülnek alulra, és ahogy haladunk egyre feljebb, úgy kerülnek rá a az egyre gyorsabban bomló rétegek. Az alsó rétegre tegyük a fák metszéséből megmaradt gallyakat, melyeket aprítsunk fel 5-10 cm-es darabokra. A következő rétegbe kerülhetnek a nyári szerves hulladékok, a növények szárai, szalma és széna. Utána jöhet a lekaszált fű, lehullott lomb. Aztán az istállótrágya, de az érett komposzt is tökéletes. Majd a legjobb minőségű talaj a legfelső 20 cm-re.
A magaságyás előnyei és hátrányai
A magaságyásos termesztésnek nem csak az az előnye, hogy, nem kell hajolgatni, a kutya sem károsítja az ágyást. Mivel saját magad állítod össze a talajt, ezért a helyi szennyezett vagy rosszabb minőségű termőföldnek sem leszel kiszolgáltatva, és kontroll alatt tudod tartani a termesztést. Az így összeállított talajon az első években látványosan teljesítenek a növények.
Vannak azonban hátrányai is: kisebb a termőfelület, ezért érdemes értékesebb növényeket termeszteni benne. Ha valamilyen kórokozó kerül a talajba, akkor - zárt rendszer lévén - nem érvényesül a talajok hagyományos egyensúlyra törekvő, öngyógyító képessége. Ez esetben csak talajcserével lehet megoldani a problémát. A magaságyásban amúgy is érdemes 3 évente alapos átforgatni a talajt. Mivel ez a sekély talajréteg könnyebben is kiszárad, fokozottan kell figyelni a víz- és a tápanyag-utánpótlásra.
A magaságyás talajának összeállításakor ügyeljünk arra, főleg, ha zsákos virágföldet veszünk, hogy semleges (7) legyen a pH-értéke, például a muskátliföldnek 7 pH-ja.
Ezt termesszük
Magaságyásba érdemes kis helyigényű, vagy felfuttatható növényeket (sütőtök, uborka) termeszteni. A paprika, a padlizsán, a karfiol, a fejeskáposzta, a fejessaláta is ide való. A paradicsomot támrendszerrel termeld, így alatta elfér a saláta, ami az árnyék miatt még zöldebb is lesz.