Azonban számos probléma lehet az így születő dolgozatokkal
Fotó: Shutterstock

Puskázás? Ugyan, ma már az MI az egyetemisták csodafegyvere

Egyre gyakrabban az interneten elérhető mesterséges intelligenciákkal íratják meg a beadandó esszéiket amerikai egyetemisták. A tanáraik egyelőre nem estek kétségbe a jelenségtől. Úgy látják, számos probléma van az így születő dolgozatokkal.


Letarolja a ChatGPT a netet

Néhány hete tette elérhetővé a fejlesztő OpenAI cég a ChatGPT chatbotját a nagyközönségnek. A mesterséges intelligenciát (MI) használó chatbotokkal hasonlóan társaloghatunk írásban, mintha egy személlyel tennénk egy chatfelületen. Azonban a bot a kommunikációhoz jellemzően az interneten talált tudásanyagot használja fel. Miután bárki hozzáférhetett az MI-hez, öt nap alatt egymillióra duzzadt a felhasználóinak a száma Sam Altman, a cég vezérigazgatója szerint.

A hasonló chatbotok és programok legnagyobb felhasználói az egyetemisták, akik egyre gyakrabban az MI-vel íratják meg a beadandó esszéiket. Az egyetemre járóknak gyakran kell nagy mennyiségű szöveget előállítaniuk, ami igencsak időigényes. Viszont a chatbot pillanatok alatt elkészül vele helyettük, és meglehetősen olcsón, nem ritkán ingyen dolgozik. Azonban a mesterséges intelligencia leginkább az angol nyelvben jeleskedik, így elsősorban az Egyesült Államokban terjedt el a gyakorlat a felsőoktatásban.

A Register kérdezett több egyetemi oktatót a jelenségről. A professzorok nem lelkesedtek a hallgatók MI-s megoldásaiért, viszont kétségbe sem estek miatta.

Mint mondták, az algoritmusok hiába generálnak szemantikailag és szintaktikailag helyes szöveget, a tartalom általában nem koherens. Baj van a gondolatmenet logikájával, és gyakran közölnek nem odavágó adatokat. Egyszerűbb szövegeket, például sport és tőzsdei híreket könnyen elő tudnak állítani, azonban tudományos dolgozatok megírására és értékelhető irodalmi művek előállítására egyelőre képtelenek.

Elveheti a munkánkat az MI?

Miután sokakat foglalkoztatott, hogy milyen feladatok elvégzésére képes az említett MI azt leszámítva, hogy például ételrecepteket ajánl, ha leírják neki, hogy milyen alapanyagok vannak otthon, feltette nekik a kérdést a Qubit, hogy kiknek a munkáját veheti át a jövőben. Ez a válasz érkezett:

A mesterséges intelligencia számos feladatot képes automatizálni, és bizonyos esetekben akár az emberi munkaerőt is helyettesítheti. Fontos azonban megjegyezni, hogy a mesterséges intelligencia technológia fejlesztése és alkalmazása még korai stádiumban van, és nehéz megjósolni, hogy pontosan mely munkakörök fognak kiváltásra kerülni, és mikor fog ez megtörténni. Addig is fontos, hogy a munkavállalók továbbra is fejlesszék készségeiket, és lépést tartsanak a mesterséges intelligencia legújabb vívmányaival, hogy versenyképesek maradjanak a munkaerőpiacon.

Pozíciók

A mesterséges intelligencia kérésre példákat is mondott arra, hogy kiknek a munkakörét lehet képes ellátni a jövőben – a zárójelben magyarosabban szerepel, hogy mire gondolhatott:

  • Ügyfélszolgálati képviselők
  • Adatbeviteli irodai alkalmazottak (adminisztrációs munkatárs)
  • Transzkripciós szakemberek (akik felvételek leiratát készítik)
  • Néhány típusú orvos és ügyvéd
  • Gyártósoron dolgozók
  • Pénzügyi elemzők
  • Vezető és szállítási munkák (sofőrök és futárok)
  • Kiskereskedelmi eladók
  • Telemarketingesek
  • Ingatlanosok
  • Utazási irodai alkalmazottak
  • Adókészítők (az adóbevallások készítésére vonatkozik)
  • Könyvtárosok
  • Jogi asszisztensek
  • Biztosítási alvállalkozók

Arra a kérdésre, hogy hány éven belül lehet erre számítani, azt válaszolta, hogy nehéz megmondani. Ha ennél részletesebb válaszokra vagy kíváncsi, te is elérheted az MI-t EZEN a linken.

Ne hagyd ki!