Romlik a helyzet
A Bizottság az említett összeget több mint 95 ezer egyesült államokbeli polgár hivatalos panaszai alapján határozta meg. A helyzet súlyosságát jelzi, hogy a tavaly regisztrált összes online átverés negyedét tették ki a közösségi médiás lehúzások, amelyek 18-szoros növekedést mutatnak a 2017-ben, és több mint kétszeres növekedést a 2020-ban bejelentett veszteségekhez képest.
Alsó hangon minden negyedik ember, aki 2021-ben csalás áldozata lett, arról számolt be, hogy az átverés egy közösségi médiás hirdetéssel, bejegyzéssel vagy privát üzenettel kezdődött. Az adatok azt sugallják, hogy 2021-ben a csalók számára a közösségi média felületek sokkal hatékonyabbnak bizonyultak az emberek elérésére, mint bármely más módszer. Ez egy olcsó módja annak, hogy emberek milliárdjait érjék el a világ bármely pontjáról. Könnyű hamis személyazonosságokat gyártani, sőt, a csalók a feltört profilok segítségével a felhasználók barátait is könnyedén lépre csalhatják.
-áll az FTC jelentésében.
A legnépszerűbb módszerek
A legjövedelmezőbb csalási technikák azok voltak, amelyek hamis befektetési lehetőségeket hirdettek. Nem meglepő módon sok esetben kriptovalutákkal csábították az érdeklődőket.
2021-ben is hódítottak a kibertér Don Juan-jai, a romantikus csalások okozták a legtöbb kárt a befektetési svindlerek után.
Gyakoriság szempontjából az online vásárlás (70%) vitte a prímet, ezekben az esetekben a károsultak rendeltek valamilyen terméket, előre kifizették, az árucikk azonban soha nem érkezett meg. Sokan arra panaszkodtak, hogy a bűnözők olyan oldalakkal húzták le őket, amelyek a megszólalásig hasonlítottak a népszerű, megbízható kereskedelmi platformokra.
A bejelentett veszteségek több mint 70 százaléka az említett módszerekre vezethető vissza. Az FTC tájékoztatása szerint a csalók elsősorban a Facebookon és az Instagramon vadásznak áldozataikra.
A Bizottság az alábbiakat javasolja, hogy elkerüld az átveréseket:
- Korlátozd, hogy a különböző platformokon kik láthatják bejegyzéseidet és személyes információidat
- Ha lehetőség van rá, akkor a beállítások menüpontban kapcsold ki a „célzott hirdetések” funkciót
- Ha egy barátod, ismerősöd üzenetben felkeres valamilyen gyanús szívességgel (például anyagi jellegűvel), hívd fel telefonon. Előfordulhat, hogy feltörték a fiókját, és a bizalmadat, jóhiszeműségedet akarják felhasználni ellened.
- Kezeld kellő óvatossággal azokat az udvarlókat, akik agresszíven próbálnak veled kapcsolatot teremteni, ha pedig pénzt kérnek tőled, azonnal tiltsd őket. Erről a jelenségről bővebben EBBEN A CIKKÜNKBEN írtunk.
- Online vásárlás előtt nézz utána a cégnek. Keress rá az interneten a nevére, valamint az „átverés” vagy a „panasz” kifejezésre, továbbá ellenőrizd a vásárlói értékeléseket, véleményeket.