A vezető élelmiszerbolt-láncok azt tervezik, hogy ahol csak lehet, kiköltöztetik a palackvisszaváltó automatákat az eladóterekből és még az üzletek előteréből is - írja G7. Rontja a vásárlói élményt, nehezebb a tisztán tartás, konfliktusok vásárlók és visszaváltók között.
Az eddigi tapasztalatok szerint a forgalmasabb üzletekben a visszaváltó-automaták beltéri elhelyezése nem vált be, mivel a palackot visszahozó vásárlók és a boltba igyekvők között gyakran konfliktusok alakulnak ki. Az automaták környékének tisztán tartása is komoly kihívás, és a sorban állás mind a vásárlók, mind a bolti személyzet számára kellemetlenségeket okoz - írja a G7 gazdasági portál.
Még nagyobb a kellemetlenség, ha az automata nem működik, mert ekkor az üres palackokat a pénztárakon át kell kivinni az üzletből.
Nem reklámozzák a boltok a kézi visszaváltást
Az Országos Kereskedelmi Szövetség szerint a nagyobb üzletek kötelesek kézi visszaváltást biztosítani, ha az automata meghibásodik, de a boltok ezt ritkán reklámozzák.
A portál azt írja, hogy az automaták áttelepítése lassú, bürokratikus és költséges folyamat, egy-egy ilyen áttelepítés akár milliós beruházást is igényelhet, ami komoly kihívást jelent az áruházláncok számára.
Ezért vezették be a kötelező visszaváltást
Korábban megírtuk, hogy néhány kivétellel július 1-től már nem forgalmazhatók italok visszaváltásra nem alkalmas csomagolásban. Az új rendszer előnye, hogy ösztönzi a fogyasztót arra, hogy visszavigye azokat az üveg-, fém- és műanyag palackokat, amelyek jelentős része korábban hulladékká vált.
Az EU-szabályozás előírja, hogy 2029-re 90%-nak kell lennie a PET-palackok visszagyűjtési arányának.
Fontos, hogy a korábbi csomagolásban lévő termékek árusítása nincs határidőhöz kötve, azok a szavatossági időn belül továbbra is szabadon értékesíthetők. Ezért a fogyasztó – különösen a lassabb forgási sebességű szeszes italok esetében – akár még több hónapig találkozhat nem betétdíjas palackokkal is a polcokon, ez teljes mértékben szabályos.