A bitcoinos átverések áldozatai visszasírják az „üldözött afrikai hercegeket”
Fotó:123RF

A bitcoinos átverések áldozatai visszasírják az „afrikai hercegeket”

A csalók több mint 80 millió dollárral károsították meg a gyanútlan befektetőket-írja a CNBC.


A Bitcoin árfolyama szárnyalt az elmúlt hónapokban. Tavaly szeptemberhez képest 450 százalékkal nőtt a valuta értéke. Senki nem akart kimaradni a nagy buliból, így egyre többen vásároltak BTC-t. Ehhez persze Elon Musk, a kriptovaluták leghíresebb népszerűsítője is nagyban hozzájárult. Az elmúlt fél évben azonban nemcsak a Bitcoin-befektetők száma, hanem a hozzájuk köthető csalások is jelentősen megszaporodtak. Az említett időszakban közel 7 ezer bejelentés érkezett hamis kriptovaluta-beruházásokról. Ezek összesen 80 millió dollárnyi (23 milliárd forint) veszteséget eredményeztek a károsultaknak.

1000 százalékos „hozam”

A csalások száma tizenkétszeresére, míg a kicsalt valuták összértéke tízszeresére nőtt az egy évvel korábbi, azonos időszakhoz képest. A valódi számok ettől jóval magasabbak lehetnek, ugyanis a jelentés csak azokat az eseteket tartalmazza, melyeket a károsultak bejelentettek a bizottsághoz. Átlagosan 1900 dollártól estek el a befektetők.

Afrikai hercegek után Elon Musk

Az egyik legkedveltebb módszere a csalóknak az, hogy hírességnek adják ki magukat. Arra kérik az embereket, utaljanak nekik kriptovalutát, amit ők viszonzásul megsokszoroznak a gyanútlan áldozatoknak. Természetesen erről szó sincs, az utalt összegeket egyszerűen zsebre teszik. A technológia fejlettségének köszönhetően pedig szinte lehetetlen lenyomozni az elkövetőket. Ezt használják ki például a hackerek is, akik jellemzően kriptovalutában kérnek váltságdíjat.

Julie Bushnell tanár az Independent-nek felvázolta a csalók egyik módszerét, amelynek ő maga is bedőlt. Rákattintott egy weboldalra, ami megszólalásig hasonlított a BBC platformjára. Az egyik cikkben az állt, hogy a Tesla úgy döntött, elajándékozza a 1,5 milliárd dolláros Bitcoin-vagyonának a felét. Gyorsan utalt 12720 dollárnyi Bitcoint a megadott címre, remélve, ő lesz a szerencsés nyertes. Persze nem kellett sok idő, hogy rájöjjön, egyenesen egy csaló virtuális pénztárcájába küldte az összeget.

2020-ban egy csapat hacker a Twittert próbálta kihasználni. Számos híresség, köztük Elon Musk felhasználói fiókját feltörték, majd a nevükben arra kérték a követőket, utaljanak nekik kriptovalutát. A fiókokat hamar visszaállították, de ez a rövid idő is elég volt ahhoz, hogy összesen 121 ezer dollárnyi Bitcoint csaljanak ki az átvert követőkből. A jelentés szerint a Tesla-vezér nevéhez köthető csalások több mint 2 millió dollárnyi kárt okoztak a befektetőknek. (Azok a régi szép idők, amikor még magukat üldözött afrikai milliomosoknak kiadó csalók próbáltak meg kamu e-mailekkel pénzt szerezni a hiszékeny áldozatoktól, hol volt akkor még bitcoin?)

Itt még közel sincs vége 

A hírességek mellett a kormányszerveket is szeretik a bűnözők. Az amerikai pénzügyi felügyeleti (FTC) jelentése számos olyan esetről számolt be, ahol a Társadalombiztosítási Igazgatóság nevében kértek Bitcoint az emberektől. Arra is volt példa, hogy a népszerű kriptovaluta kereskedelmi platform, a Coinbase nevében próbálkoztak a bűnözők. És ha már a Coinbase-nél tartunk, rengeteg kamu weboldalt is létrehoztak. Ezek olyan oldalak, amelyek lehetőséget kínáltak Bitcoin-befektetésekre, azonban, ha a felhasználó pénzt utalt a megadott címre, nem történt semmi. Azon kívül, hogy gazdagabbá tette az átverőjét.

Ki az, aki bedől ezeknek?

Azért ne ítéljük el a pórul járt befektetőket, ugyanis a csalók rengeteg időt szánnak arra, hogy minél tökéletesebb legyen egy ilyen kamu oldal. Általában magas hozamokat ígérnek, sikersztorikat mutatnak be, illetve bonyolult szakzsargonnal tarkítják a leírásokat, hogy minél élethűbbnek tűnjön az oldal.

És a hab a tortán: a hősszerelmes kripto-tolvaj. Az FTC arra is talált példát, hogy egyes emberek a távkapcsolataikat használták haszonszerzésre. Interneten összejöttek a kiszemelttel, majd idővel elkezdtek a kriptovalutákról beszélni, ami addig fajult, hogy a gyanútlan szerelmes pénzt utalt a hamis Don Juannak, annak reményében, hogy a többszörösét kapja vissza. Mondanunk sem kell, csalódás lett a vége.


Ne hagyd ki!