A munkaerőpiacon régóta él az a feltételezés, hogy számos munkáltató előnybe részesíti a fiatalabb – a 20-as vagy 30-as éveiben járó – munkaerőt az 50-es éveiben járó korosztállyal szemben. De vajon mennyi ebben az igazság? HR-szakértők oszlatják el most a kételyeket.
Ha fiatalos a csapatösszetétel, azt gondolják nem illik oda egy idősebb kolléga, már nem motiváltak, nem hajtja őket a bizonyítási vágy. A mi tapasztalatunk alapján egy jó előszűrés után meg lehet találni a megfelelő, lelkes jelölteket ugyanúgy ebben a korosztályban is, mint egy motivált pályakezdőt
– fejtette ki Horváth Ágnes, a WHC szellemi munkaerő-kölcsönző és -közvetítő vállalat üzletágvezetője. Szerinte igenis valós sok munkáltató részéről az az előítélet, hogy az idősebb korosztályba tartozók már kevésbé rugalmasak, és alkalmazkodóképesek az adott munkakörre. Továbbá sok cég úgy véli, hogy ez a generáció már nem követi annyira naprakészen a szakmai trendeket, illetve nincsenek meg a kellő digitális készségek sem.
Előnyből sincs hiány
Emellett azonban vitathatatlan, hogy számos előnnyel is rendelkeznek az 50 felettiek. Ugyan általában nagyobb a bérigényük, mint a pályakezdőknek, szélesebb kapcsolati hálójuk és több évtizedes szakmai tapasztalatuk azonban meggyőző érvek lehetnek. Emellett lojálisabbak is, mint a fiatalabb korosztály, ugyanis életük egy olyan pontján állnak már, amikor nem jellemző rájuk a gyakori munkahelyváltás; stabil, jó hangulatú környezetben szeretnének a munkájukra fókuszálni.
Egy jó önéletrajz sokat segíthet
E munkavállalói csoport számára az álláskeresési gyakorlat és a szükséges információk hiánya jelent elsősorban hátrányt
– tért ki a Világgazdaságnak adott válaszaiban Szigeti Nikoletta HR-szakértő. Azzal, ha modern és letisztult önéletrajzot küld be egy álláskeresésnél az illető, a munkáltató láthatja, hogy még motivált a tanulásra és a fejlődésre, így máris egy nagy előítéletet le tud dönteni – még az állásinterjú előtt.
További megfontolandó tipp: a szakértők szerint érdemes az önéletrajzot a megszokott időrendi sorrend helyett más logika szerint felépíteni. Fontos kihangsúlyozni azokat a tapasztalatokat, amelyek a kiszemelt pozíció szempontjából lényegesek, valamint amelyek bizonyítják, hogy a munkavállaló elmúlt évtizedekben összeszedett munkatapasztalatával mennyire jól jár majd a leendő munkáltatója is.