Hogyan hozzuk ki a legtöbbet önéletrajzunkból?
Fotó: CONTENTNMORE

Hogyan hozzuk ki a legtöbbet önéletrajzunkból?

Az álláskeresés elképesztően idegőrlő feladat lehet, főleg, ha huzamosabb ideig nem találunk munkát. Ilyenkor menthetetlenül felmerül bennünk a kérdés, hogy mit csinálunk rosszul: a tapasztalatok azt mutatják, hogy sokszor az önéletrajzunkban rejlik a hiba. Ezért most összeszedtünk néhány tippet, amelyekkel igazán ütős CV-t rakhatunk össze.


Megfelelő alapok

Amikor az önéletrajzunk beérkezik a kiszemelt céghez, a HR-es vet rá egy pillantást, és nagyjából öt-tíz másodperc alatt eldönti, hogy érdemes-e foglalkozni a dokumentummal vagy sem. Vagyis pontosan ennyi időnk van meggyőzni arról, hogy ismerjen meg minket alaposabban is. Ehhez az szükséges, hogy az önéletrajzunk megfeleljen az általános elvárásoknak, vagyis legyen rövid, lényegre törő és persze informatív.

Az alapadatokat például mindenképp tüntessük fel, lehetőleg a CV elején: mi a nevünk és mik az elérhetőségeink. Itt sem mindegy azonban, hogy mit írunk! A nevünket mindig úgy írjuk, ahogy az a hivatalos papírjainkban szerepel, az e-mail címünk pedig lehetőleg a nevünk legyen. A vicces, esetleg sértő, vulgáris e-mail címek azonnali kieséssel járhatnak.

A legfontosabb elemek

Térjünk vissza még egyszer a képzeletbeli HR-eshez, aki vet egy kósza pillantást az önéletrajzunkra! Aligha az fogja érdekelni első körben, hogy mi a hobbink vagy hogy melyik intézményben végeztük az általános iskolát. Ezek helyett arra lesz kíváncsi, hogy milyen képességeink vannak, milyen releváns tapasztalattal rendelkezünk és milyen szakirányú tanulmányokkal rendelkezünk.

Ezek az információk tehát semmiképpen nem maradhatnak ki, és mindenképp a dokumentum elején kell helyet kapniuk. Jó ötlet lehet egy előre összeállított önéletrajz mintát választani, hiszen ezekben egész biztosan szerepelnek ezek a részek, így kizárt, hogy elfelejtsük feltüntetni őket.

Formai követelmények

Természetesen nincs egy tuti nyerő önéletrajz minta, amit letöltve és követve garantált a siker. Az viszont biztos, hogy léteznek olyan formai alapkövetelmények, amiket érdemes betartani. Az első ezek közül az, hogy a dokumentum ne legyen hosszabb egy A4-es oldalnál. Ahogy már említettük, a HR-esek szeretik azonnal átlátni a CV-t és megismerni a jelölteket.

Jó ötlet lehet az is, hogy folyószöveg helyett bulletpointokat, vagyis listás felsorolásokat alkalmazunk. Ez tagoltabbá, könnyebben áttekinthetőbbé teszi az önéletrajzunkat. A formai követelmények közé tartozik az is, hogy nem használunk mókás emojikat, vagy éppen szokatlan betűtípusokat (a comic sans például egyáltalán nem alkalmas önéletrajz megírására!).

Fénykép

A legtöbb álláshirdetésben kritériumként szerepel, hogy fényképes önéletrajzot küldjünk. Akkor is érdemes persze fotót csatolni, ha erre külön nem hívják fel a figyelmünket, mert furcsán hat, ha hiányzik a doksiból. Jelentősen rontjuk azonban az esélyünket egy személyes interjúra, ha a fénykép nem megfelelő. Egy selfie vagy tükörben készített kép nagyon rosszul veszi ki magát, ahogy az is, ha a fotón valamilyen hobbit űzünk (például az erdőben kirándulunk).

Vegyük tehát a fáradtságot, és menjünk el egy szaküzletbe hivatalos, profi igazolványképet készíttetni. Öltözzünk fel nagyjából úgy, mintha személyes állásinterjúra mennénk, és sminkeljünk visszafogottan. Az aranyszabályt pedig tartsuk szem előtt: a fénykép ne legyen két hónapnál régebbi!

Amivel kiemelkedhetünk a tömegből

Egy-egy meghirdetett pozícióra akár több száz önéletrajz is érkezhet. Joggal merül fel bennünk a kérdés, hogy mégis miként kelthetnénk fel a figyelmet ennyi jelentkező között? Nos, igen jól mutat a CV-nkben, ha olyan referenciákat tudunk felsorakoztatni, amik relevánsak az adott munkakörben és szektorban. Ha tehát dolgoztunk olyan helyen korábban, amire büszkék vagyunk, azt mindenképp írjuk bele a dokumentumba.

Ugyanilyen nyerőnek bizonyulhat, ha olyan képességekkel rendelkezünk, amiket a munkáltató ugyan nem szabott feltételként, mégis értékesebb munkaerőt farag belőlünk. Az emberi oldalunkat pedig azzal domboríthatjuk ki, ha esetleg önkéntes munkát végzünk vagy jótékonysági tevékenységben veszünk részt.

Ami ne kerüljön be az önéletrajzba

Mielőtt rátérnénk a konkrétumokra, kezdjük a legalapvetőbbel: helyesírási hiba és elgépelés semmiképp ne maradjon az önéletrajzunkban. Inkább nézzük át még egyszer és még egyszer, mert bizony nagyon amatőrnek tűnhetünk, ha hibázunk. Az önéletrajzunkban ugyanígy nincs helye a túlságosan személyes adatoknak sem: az életkorunk, a családi állapotunk vagy a gyermekeink száma és neve is irreleváns.

Az is lehet, hogy életünk során rengeteg különféle állásban próbáltuk ki magunkat, és számos tanfolyamot, iskolát elvégeztünk. A végeláthatatlan adattenger helyett azonban csak azokat írjuk össze, amik a megpályázott álláshoz kapcsolódnak.

Nézessük át külső szemmel is a CV-t!

Még ha önéletrajz mintát is használtunk, akkor sem biztos, hogy a CV-nk megnyerő lesz. Érdemes tehát elküldés előtt megkérni egy barátunkat, ismerősünket, hogy nézze át és véleményezze a fájlt. Könnyen lehet, hogy neki azonnal szemet szúrnak azok a hibák, amiket mi észre sem vettünk volna! (x)


Ne hagyd ki!