Bizonytalanabbá váltak a diplomás munkakörök
Fotó: Shutterstock

A jó pénz tolja az amerikai fiatalokat a szakképzések felé

Egyre több fiatal fordul a szakképzések felé, miközben a korábbiaknál kevesebben jelentkeznek az egyetemekre az Egyesült Államokban. Úgy tűnik, egyre biztosabb megélhetést jelentenek a szakmunkák.


A szakmunkák felé tolódnak el a képzések az USA-ban

Egyre több fiatal érzi úgy, hogy az egyetemi képzés nem feltétlenül éri meg a befektetett időt és pénzt. Ezért inkább olyan szakképzések felé fordulnak az Egyesült Államokban, amelyek biztosabb karrierutat kínálhatnak.

A szakmunkásképzések népszerűsége folyamatosan növekszik az USA-ban, viszont az egyetemi jelentkezések száma csökken. A kutatások szerint az amerikai középiskolások és főiskolások körülbelül 75 százaléka érdeklődik szakiskolák iránt manapság. Úgy látják, az olyan fizikai munkát igénylő szakmák, mint a vízvezeték- és villanyszerelés vagy az építőipar, magas fizetést és megbecsülést kínálnak. Valamint ezeknél jellemzően tartós a munkaerőhiány is – írja a Wall Street Journal.

A változásra az is magyarázat lehet, hogy a mesterséges intelligencia előretörése miatt sokan úgy vélik, a fizikai munkát igénylő szakmák biztonságosabbak lehetnek, mint a technológia által fenyegetett szellemi foglalkozások. Így a „fehérgalléros” munkakörökben tapasztalható leépítések, valamint a „kékgalléros” munkák percepciójának változása miatt többeknek jelent nagyobb biztonságot és jobb anyagi kilátást az utóbbiak.

A Vg megjegyzi, más amerikai kutatások pedig arra világítanak rá, hogy a diplomások nagyjából fele olyan munkakörben talál munkát, ahol nem szükséges felsőfokú végzettség. Emiatt is megkérdőjelezik az egyetemi tanulmányok értékét, különösen a magas tandíjak fényében.

Kevésbé keresik a cégek a diplomásokat, mint a korábbi években

A Profession.hu adataiból pedig februárban kiderült, a cégvezetés és menedzsment; a jog, jogi tanácsadás; valamit a marketing, média, PR volt a három legkeresettebb terület a munkavállalók részéről a diplomát igénylő munkaterületek között az elmúlt egy évben Magyarországon. A munkáltatók pedig elsősorban a fogorvos, orvos, szakorvos; a minőségbiztosítási mérnök; a tanító, tanár, pedagógus; valamint a mérnök vezető területeken kerestek diplomával rendelkező alkalmazottakat. Emellett egy pályakezdő átlagos bérigénye nagyjából nettó 308 ezer forint volt 2023-ban.

A portál kutatása arra is rávilágított, csökkent a diplomát elváró hirdetések aránya az elmúlt években. Például amíg 2020-ban az összes hirdetés 34 százaléka tartalmazott felsőfokú végzettségre vonatkozó kritériumot, 2022-ben csak 26 százalék, tavaly pedig 25 százalék.

Olyan munkakörökben van még mindig nagy jelentősége, ahol jogszabály írja elő. Például az oktatói, pedagógiai, egészségügyi pozíciók, vagy azok a hiányszakmák, ahol esszenciális a felsőfokú képzettség, például a mérnöki állások

nyilatkozta Tüzes Imre, a Profession.hu üzletfejlesztési igazgatója a napokban.

A szakember szerint az igény csökkenése a felsőfokú végzettségre például azzal magyarázható, hogy megváltozott a munkaerőpiacon a kereslet-kínálat aránya. Emellett fajsúlyosabbá vált a felvételkor a jelentkező attitűdje, a hozzáállása és a benne rejlő potenciál.

Ne hagyd ki!