Ritka, de nem gyógyul
Egy új, átfogó tanulmány megállapította, hogy azoknál a cukorbetegeknél, akik (orvosi előírásra) szemaglutidot kaptak, több mint négyszer nagyobb valószínűséggel diagnosztizáltak hirtelen vakságot okozó NAION-t (teljes nevén „nem-arteritiszes elülső iszkémiás optikus neuropátia”). Míg akik túlsúly vagy elhízás miatt is beadták maguknak a szert, azok több mint hétszer nagyobb valószínűséggel vakultak meg egyik szemükre. A kutatást a Massachusetts Eye and Ear Hospital (USA) kutatói és a Harvard Medical School egyik professzora vezették.
„Robbanásszerűen terjedt el a fejlett országokban ezeknek a gyógyszereknek a használata, és sok téren nagyon jelentős előnyökkel járnak. Fontos azt is hangsúlyozni, hogy az általunk felderített fokozott kockázat egy viszonylag ritka betegségre vonatkozik” – mondta Joseph Rizzo igazgató főorvos, a tanulmány egyik szerzője. Tízezer emberből legfeljebb egynél fordul elő a lakosság körében a NAION.
Ez a kórkép a látóideg-vakság második leggyakoribb oka (a glaukóma után), és a hirtelen látóideg-vakság legjellemzőbb oka. A „szem szélütésének” is nevezett NAION-t feltehetően a látóideg fejének (papilla) csökkent véráramlása okozza, amitől az egyik szemen maradandó látásvesztés következik be. Dr. Joseph Rizzo szerint a NAION fájdalommentes, napokig tarthat, mielőtt stabilizálódna, és viszonylag kevés lehetőség van a javulásra. Jelenleg nincs is rá hatékony kezelés.
A népszerűség átka
Tavaly késő nyáron nyugtalanító tendenciát észleltek a massachusettsi kórházban: három betegnél diagnosztizáltak látásvesztést egyetlen hét alatt, és mindhármuk szemaglutidot kapott. Emiatt kezdték vizsgálni saját betegeiket (retrográd analízis), hátha van releváns kapcsolat a betegség és a népszerű gyógyszerek közt. Egyébként a 2-es típusú cukorbetegség kezelésére fejlesztették ki a szemaglutidot (GLP–1RA gyógyszercsoport), ami fogyaszt is, így 2017-es bevezetése óta viharosan terjed. Wegovy néven 2021-ben jött ki, ezt testsúlyszabályozási célra is engedélyezték.
A kutatók több mint 17 ezer szem- és fülbeteg adatait elemezték, akiket az Ozempic megjelenése óta kezeltek. Majd összehasonlították azon páciensek kórlapját, akik rendszeresen szemaglutidot adtak be maguknak, azokéval, akik másfajta diabétesz elleni vagy fogyókúrás szereket kaptak. Ezután elemezték a „szem szélütésének” arányát a csoportokban, és jelentős kockázatnövekedést láttak. Eddig csak az volt ismert, hogy a szer ronthat a „diabéteszes retinopátia” nevű szembetegségen.
Fontos, hogy a tanulmány nem bizonyítja az ok-okozati összefüggést. A kutatók még azt sem tudják, miért létezik ez az összefüggés, és mi okozhat ekkora különbséget a cukorbeteg és a túlsúlyos páciensek csoportja közt. „Eredményeink jelentősek, de előzetesnek kell tekinteni őket, mivel további tanulmányokra van szükség, sokkal nagyobb és változatosabb populációt bevonásával” – mondta dr. Rizzo. „Ezentúl szerepeljen az új információ a beteg és orvosa közti konzultációban! Különösen akkor, ha ismert látóidegproblémáik állnak fenn, például glaukóma, vagy ha más okból korábban már történt jelentős látásvesztés.”
Szívre, májra, vesére, sőt rák ellen
Túlsúlyos vagy elhízott, de nem cukorbetegeknél is csökkentette a szívbetegségek kockázatát a szemaglutid, még az alkoholizmus kezelésére is alkalmas lehet. Most egy ausztrál vezetésű nemzetközi klinikai vizsgálat megállapította, hogy a szemaglutid alacsony heti adagja javítja a veseműködést. Ráadásul csökkenti a halálozás kockázatát a 2-es típusú cukorbetegek és a krónikus vesebetegek körében.
Egy másik friss kutatás szerint a szemaglutid, liraglutid (Saxenda, Victoza) és dulaglutid (Trulicity), vagyis a GLP–1RA gyógyszercsoport a 2-es típusú cukorbetegeknél jelentősen csökkenti 13-féle rákos megbetegedés közül tíznek a kockázatát. Ezek mind elhízással összefüggő rákbetegségek (OAC). A kutatók több mint 1,6 millió, 2-es típusú cukorbeteg páciens anonim nyilvántartását vizsgálták. Ők GLP–1RA-t vagy más diabéteszgyógyszert (inzulint vagy metformint) kaptak, és a kiinduláskor rákmentesek voltak.
Kiderült, hogy a fenti „glutidok” révén sokkal kisebb kockázat fenyegette őket: például az epehólyagrák rizikója 65%-ot zuhant, az agyhártyadaganaté (meningeóma) 63%-ot. Hasnyálmirigyráknál 59%, májsejtes karcinómánál 53%, petefészekráknál 48%, vastagbélrák esetén 46% volt a rizikócsökkenés, és még sorolhatnánk. Ám a liraglutid esetén egyelőre nem zárható ki a pajzsmirigyrák-kockázat növekedése.