A stressz 12 élettani hatása, ami negatívan hat az egészségünkre
Fotó: CONTENTNMORE

A stressz 12 élettani hatása, ami negatívan hat az egészségünkre

Amikor a stresszt emlegetjük, akkor általában a negatív stresszre gondolunk, pedig ennek a természetes jelenségnek pozitív típusa is létezik. Ezt érezzük például, amikor egy előléptetés előtt állunk vagy amikor az első otthonunk megvásárlására készülünk. De sajnos az életben ezek a ritkább alkalmak: inkább a „rossz” stresszel találkozunk, ami számtalan szempontból hat ránk, mégpedig negatívan.

A következőkben megnézzük, hogy pontosan mi zajlik le az ember szervezetében, amikor stresszel, részletesen kitérünk arra, hogy ez milyen élettani hatásokkal jár – de ezeken keresztül azt is megmutatjuk, hogyan tudunk úrrá lenni ezen az érzésen nap mint nap.

Mi történik velünk, amikor stresszelünk? 

Amikor egy szokatlan, veszélyesnek érzékelt helyzetbe kerülünk, akkor egyfajta láncreakció indul be a szervezetünkben. Ez a folyamat zajlik le például akkor, amikor felpattanunk az országúti kerékpárunkra, és egy veszélyes kereszteződésben nem vesz minket észre egy teherautós, így épphogy csak ki tudjuk azt kerülni.

Ilyenkor először is az idegsejtjeink lépnek működésbe: gyorsan jeleket küldenek az agyunkba, egészen pontosan a döntéshozatalért és az érzelmi szabályozásért felelős amigdalába. Az agyunk ezen része aztán szól egy másik területnek, a hipotalamusznak, ami pedig a hormonszabályozást irányítja. A stressz hatására tehát hormonális változások játszódnak le bennünk: beindul az adrenalintermelésünk, ami angolról fordítva az „üss vagy fuss” reakcióért felelős. A reakciósorozat végén pedig a testünk kortizoltermelésbe fog, amit stresszhormonként is emlegetnek.

Ezek a hormonok a véráramba kerülnek, és ezen keresztül eljutnak az összes szervünkbe. Ennek hatására megemelkedik a vércukorszintünk, felgyorsul a vérkeringésünk, így az oxigénáramlás is fokozódik. Így azonnal tapasztalhatunk magunkon fizikai tüneteket, ilyen például a heves szívverés vagy a fokozott izzadás. Még érdekesebb azonban megnézni, hogy milyen élettani hatásokkal szembesülhetünk, amelyek hosszú távú stressz esetén rombolják az egészségünket.

12 negatív élettani hatás, ami a stresszel jár

A stressz egyik legjellegzetesebb élettani tünete nem más, mint a fejfájás. Ez több okból is származhat: tudósok szerint a neurotranszmitterek összetételének megváltozása válthatja ki, de az olyan stresszválaszok, mint a fogcsikorgatás már önmagában is fejfájást okozhat.

A fokozott feszültség-érzés hatással lehet az emésztőszervrendszerünkre is, hiszen fokozza a gyomorsav mennyiségét, ami gyomorégéshez vezethet vagy ronthatja a már meglévő gyomorproblémákat. De nem ez az egyetlen probléma, amit a hasi tájékon észlelhetünk: a stressz miatt tapasztalhatunk hányingert, hasfájást, hasmenést vagy székrekedést is.

Fentebb már említettük, hogy a stressz növeli a vércukorszintet, ennek oka, hogy ilyenkor extra glükóz jut a véráramunkba. Amennyiben ez az állapot rendszeresen vagy hosszú távon fennáll, akár olyan komoly problémákhoz is vezethet, mint a 2-es típusú cukorbetegség.

Ha gyakran érezzük magunkat feszültnek, az kihat az immunrendszerünkre is: egykettőre legyengítheti azt, így hajlamosabbak lehetünk arra, hogy mindenféle nyavalyával ágynak essünk.

A stressz egyik legbosszantóbb tünete nem más, mint az álmatlanság. Amikor valamin gyakran tépelődünk, az megnehezíti a pihenést, a lazítást és magát az elalvást is, ami idővel inszomniába csaphat át. De nem ez az egyetlen probléma, amit a hálószobában tapasztalhatunk: a stressz miatt csökkenhet a libidónk is. Sőt: szélsőséges esetben a férfiaknál merevedési zavarok, a nők esetében pedig terméketlenség is jelentkezhet.

Tegyünk ellene proaktívan!

Gyakran hallhatjuk, hogy a stressz a XXI. századi ember népbetegsége – ez viszont nem jelenti azt, hogy bele is kell ebbe törődnünk. Szerencsére ma már számos hatékony módszer létezik a stressz kordában tartására, kezelésére, nekünk csak meg kell találnunk azt, ami számunkra beválik.

Van, aki a jógára vagy éppen a meditációra esküszik, mert úgy érzi, hogy az elcsendesedés és a befelé fordulás a válasz a problémájára. Akadnak olyanok is, akik inkább az intenzív testmozgásban hisznek: nekik általában a futás, valamilyen küzdősport, csoportos edzés vagy akár az országúti kerékpáron való tekerés válhat be. Mások akkor érzik magukat kiegyensúlyozottabbnak, ha rendszeresen hódolhatnak valamilyen kreatív hobbinak, például a festésnek. Persze sok helyzetben az segít, ha felkeresünk egy szakembert, coachot vagy pszichológust, aki kifejezetten a mi problémánkra keresi majd a megoldást – velünk összhangban.

A lényeg, hogy ne törődjünk bele a stresszes mindennapokba, hiszen jól láthatjuk, milyen negatív hatásai lehetnek a mindennapjainkra és hosszú távon az életminőségünkre. Tegyünk tehát magunkért aktívan! (X)


Ne hagyd ki!