Elkezdődhet a minden eddiginél gyorsabb videókártyák gyártása. A memóriaipari szabványok kidolgozásával foglalkozó JEDEC kiadta a GDDR7 specifikáció végleges változatát.
Érkezhet a videókártyák legújabb generációja
Bejelentette a memóriaipari szabványok kidolgozásával foglalkozó JEDEC, kiadta a JESD239 Graphics Double Data Rate (GDDR7) SGRAM specifikáció végleges változatát, azaz röviden a GDDR7-et. Ez a jelenleg piacon lévőknél jóval gyorsabb videókártyák építésére ad lehetőséget a gyártóknak.
A GDDR7 az elődjéhez, a GDDR6-hoz képest dupla akkora sávszélességet kínál az adatok átvitelére. Ez a legszélesebb adatbusz alkalmazásakor 192 GB adatátvitelt is jelenthet másodpercenként a memóriacellák és a GPU között.
Emellett impulzusamplitúdó-modulációt (PAM) is használ, ami két órajelciklus alatt három bit átvitelét teszi lehetővé. Ezen kívül a GDDR7-ben kettőről négyre nő a független memóriacsatornák használatának lehetősége, valamint módot ad a 16 Gbites mellett 32 Gbites chipek alkalmazására.
A PC Fórum megjegyzi, nem tudni, mikor fognak megjelenni az ezzel a technológiával ellátott első chipek a piacon. Azonban az Nvidiai idén várható RTX 50-es sorozata már hasznosíthatja a megoldást.
Mindent visz az Nvidia a MI-megoldások hardverpiacán
Egyébként az Nvidia néhány hónap alatt tett szert óriási dominanciára az MI-célú hardvermegoldások piacán. Emiatt szinte elzárták a befektetők a szegmens egyéb startupjai elől a pénzcsapokat, hiszen azok támogatása egyre rizikósabbnak minősül a Santa Clara-i cég árnyékában - nyilatkozta egy elemző a Reutersnek.
A támogatások visszaesését jól szemlélteti, hogy amíg 2022 első három negyedévében a chipfejlesztésben érdekelt startupok nagyjából 1,8 milliárd dollár támogatáshoz jutottak, addig idén ugyanebben az időszakban 881 millióhoz a publikus statisztikák szerint. Persze a visszaeséshez némileg hozzájárulhattak a globális gazdasági nehézségek is.
Ezeket a statisztikákat alátámasztja a PitchBook értékelése, amely rávilágít, hogy amíg két éve szép számmal előfordultak 200-300 millió dolláros angyalbefektetések is az MI-célú hardvermegoldásokat fejlesztő startupoknál, mostanság egy átlagos tőkeinjekció jó, ha eléri a 100 milliót a szegmensben. Azonban ez a trend közel sem jellemző a feltörekvő szoftverfejlesztő cégekre, amelyek igencsak vonzzák a tőkét.