Az ázsiai ország válaszlépése az őket ért szankciókra
Fotó: Shutterstock

Fájni fog, hogy Kína fontos nyersanyagok kivitelét korlátozza

Miután Kína ellen kereskedelmi szankciókat vezettek be nyugati országok, Peking válaszlépésként korlátozta néhány lényeges nyersanyag kivitelét. Ennek eredményeként zuhanás várható a kínai grafit-, germánium- és galliumexportban.


Válaszként a szankciókra nyersanyagokat tart vissza Kína 

Kettős, katonai felhasználású termékekre vonatkozó kereskedelmi korlátozásokat vezettek be nyugati országok Kínával szemben a közelmúltban. Válaszként az ázsiai ország több fontos nyersanyagra szabott ki exportkorlátozást. A szigorításaik néhány hete léptek életbe – írja a Bloomberg.

A kínai kiviteli korlátozás érinti az elektromos járművek akkumulátorainak fontos alapanyagát, a grafitot is. Annak exportja 91 százalékkal 3973 tonnára esett decemberben havi alapon. Igaz, novemberben nagyot emelkedett, mivel a vevők igyekeztek készleteket felhalmozni az exportkorlátozás decemberi érvénybe lépése előtt.

A Portfolio megjegyzi, a grafit mellett kiviteli korlátozás érintik a germániumot és a galliumot is. Ezeknek a chipek, a távközlési berendezések és az elektromos járművek gyártásában van kulcsszerepük. Azonban decemberben ezekből is megpróbáltak készleteket felhalmozni a kereskedők. Akkor mindkettőből több mint négyszeresére ugrott a kivitel a novemberi mennyiségekhez képest.

Hiány fenyeget rézből is

Egyébként a Fitch Solutions-höz tartozó BMI elemzése szerint pedig több mint háromnegyedével emelkedhet a réz világpiaci ára a következő két évben. A drágulást elsősorban kitermelési problémákkal, valamint a megújuló energia térnyerése miatt a fém megugró keresletével magyarázzák.

Emellett az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed várhatóan kamatot csökkent az idén, ami gyengítheti a dollárt. Mindez vonzóbbá teheti az abban jegyzett rezet a külföldi vevőknek – írja a CNBC.

Továbbá valószínűsíthető, hogy a javuló gazdasági környezet növelni fogja a globális igényeket az elektronikus berendezésekre és az ipari eszközökre. Márpedig ezen szerkezetek gyártásához jellemzően szükség van rézre. Akárcsak az elektromos járművekhez, hálózatokhoz és szélturbinákhoz, amelyek piaca szintén erőre kaphat az idén.

A Goldman Sachs is jelentős rézáremelkedésre számít, amihez például a rézbányászattal kapcsolatos környezetvédelmi aggályok is hozzájárulhatnak. Mindez több mint félmillió tonnás hiányt eredményezhet a globális rézpiacon 2024-ben.

Ne hagyd ki!