Több cég vesz részt a projektben, köztük az MVM Csoport
Fotó: Shutterstock

Bejelentették: Újabb gázkitermelés indul itthon

Újabb kutakból kezdtek gázt termelni Békés vármegyében. Azonban még egy gázkút indulása várható januárban. A munkában több cég részt vesz, köztük az MVM Csoport. A kormány már korábban kiemelt beruházássá nyilvánította a projektet.


Újabb kutakból termelik a gázt Békés vármegyében

A február óta üzemelő, egy meglévő (Nyék-6A jelülésű kút) mellett két újabb kútból indult el a gáztermelés a békési gázmezőn a napokban. A második gázkútból (Nyék-2) a hónap elején, a harmadikból (Nyék-13) pedig december 20-án kezdődött a termelés Nyékpusztán, Sarkad térségében.

A három földgázt és könnyűolajat adó kúthoz csatlakozni fog még egy, melyet várhatóan januárban helyeznek üzembe.

A hónap elején induló Nyék-2 kútból december 20-ig nagyjából 37 millió köbméter földgázt és 42 ezer köbméter kondenzátumot hoztak fel.

A Portfolio megjegyzi, a Corvinus projektet a kormány már tavaly nyáron kiemelt beruházássá nyilvánította. A szénhidrogén kitermelése az MVM Csoport részvételével, vegyesvállalati struktúrában valósul meg.

Óriási földgázmezőt fedeztek fel a horvátok közel a magyar határhoz

Azonban nemcsak nálunk zajlanak fúrások a régióban. Például nagyjából 40 kilométerre a magyar határtól, a kelet-közép-horvátországi Grubisno Polje közelében végzett próbafúrásokat az INA az elmúlt időszakban. A fúrások a vártnál sokkal jobb eredményt hoztak, hiszen napi 140 ezer köbméter földgáz kitermelését is lehetővé teszi a feltárt gázmező.

Ez a mennyiség nagyjából a horvát földgázigények hét százalékának kielégítésére elegendő. Azonban a mérnökök egy új kút fúrását is tervezik, és az a frissen fúrtnál nagyobb hozammal kecsegtet. A két lelőhely összesen az ország gázszükségleteinek a 15 százalékát fedezheti.

Azonban annak fényében korai az öröm, hogy a második fúráshoz, valamint a gáz szállításához szükséges infrastruktúra három év múlva készülhet el.

Továbbá magyar vonatkozása is van az eseményeknek. A kitermelést is végző INA részben horvát állami kézben, részben a Mol tulajdonában van. Így a magyar olajvállalat igen nagyot profitálhat a felfedezésből.


Ne hagyd ki!