Kilépők
A múlt hét folyamán jelentette be a Bulb nevezetű, zöld energiával foglalkozó cég egyik alapítótagja, Amit Gudka, hogy visszalép vezetői pozíciójától. Cégét 2015-ben alapította, mára már több mint 1000 alkalmazottat foglalkoztat, az Egyesült Királyság energiapiacának 6 százalékát kezeli. Gudka azt mondta, hogy belevág egy új, energiatárolásra specializálódott startup-ba. Nem ő az egyetlen, aki ezt a vonalat követi, például a jól menő fintech vállalat, a GoCardless társalapítója, Tom Blomfield is így tett 2018-ban, hogy megalapítsa Monzo nevű cégét (amit ugyancsak elhagyott). Josefin Landgard pedig a Kry egészségügyi óriásvállalatnak fordított hátat 2018-ban, hogy új üzletbe kezdjen.
Legyünk tisztában az erősségeinkkel
Van egy Lingumi nevezetű cég, amelynek a fő célja az, hogy a 2-6 éves korosztály angol nyelvtanulását elősegítse interaktív eszközökkel. A tavalyi évben Adit Trivedi, a cég társalapítója visszalépett vezetői pozíciójából pont akkor, amikor elkezdett szárnyalni a vállalata. Társával 2015-ben alapították a cégüket, s 2019-re sikerült felfuttatniuk, pont mikor elkezdtek volna kifutni az összes pénzükből. Ennyi időbe tellett, hogy a piac igényeire formálják a szolgáltatásukat, s hogy rájöjjenek, hogyan növeljék jelenlétüket a két legnagyobb területükön, Kínában és Tajvanon. Ahogy ez sikerült nekik, 360 százalékos bevételnövekedést értek el, illetve az alkalmazottaik száma 10-ről 60-ra növekedett. Innentől kezdett kételkedni a saját szerepében Trivedi, ugyanis míg eddig a birodalma építésén munkálkodott, a napjai nagyrészét már a meetingek és az üzleti paraméterekről , a munkavállalók jóllétéről szóló tárgyalások tették ki. Kezdte megérteni, hogy nem igazán érdekli a vezérigazgatói pozíció, mert sokkal inkább „építő" típus. Emellett a cég megkövetelte a világszínvonalú munkavállalók alkalmazását, aminek következtében helyettesíthetőnek kezdte érezni magát. Rájött, hogy új, friss, külső szemléletű emberek kellenek a cégbe, így inkább lemondott a pozíciójáról, és próbál arra koncentrálni, hogy újabb birodalmat építsen.
Az egyensúly iránti vágy
„Vezérigazgatónak lenni sokszor nagyon magányos érzés. Úgy érzed, hogy az egész vállalat súlya a te válladra nehezedik" – mondta Andrea Holvik Thorson, a norvégiai Wiral hardware cég vezetője. Az átalvatlan éjszakák, a relaxálásra való képtelenség, a kiégés, illetve az érzés, hogy senkivel nem tud ezekől beszélni mind-mind közrejátszottak abban, hogy Andrea lemondott a pozíciójáról. Esetében is egy igen sikeres vállalkozásról van szó, hiszen a kameratermékeik a Red Bull és a GoPro figyelmét is szinte azonnal felkeltették, illetve a síelők és a downhill-rajongók körében is igen népszerűek lettek. Közösségi finanszírozású projektekben 1,5 millió dollárt gyűjtöttek össze, és több mint 10 000 kamerát már akkor eladtak, mikor még el sem kezdték a gyártásukat. Nála is hasonló dolgok merültek fel, mint Trivedi esetében: nagyon élvezte a fejlesztési és tesztelési fázisokat, viszont mikor már robbanásszerűen betörtek 8 ország piacára is, rengeteg partnerük, vásárlójuk, gyártójuk és befektetőjük lett nem volt boldog. Úgy érezte, nem akarja a fiatalságát beleölni ebbe a cégbe, ezért visszalépett a pozíciójától. Jelenleg kommunikációs menedzserként dolgozik egy 120 fős oslói cégnél. Utólag visszatekintve rájött, hogy másként csinálná. Többek között felvenne egy műveleti igazgatót, aki levenné a válláról az adminisztratív és pénzügyi terhek egy részét. Kevesebbet dolgozna, és nem úgy állna a cégéhez, mintha azon kívül semmi más nem létezne. Elmondása szerint semmit nem bánt meg, hiszen ezek segítették hozzá egy hatalmas jellemfejlődéshez.
Bízz az ösztöneidben
Farina Schurzfeld esetében egy éves őrlődés előzte meg a döntését, miszerint elhagyja Selfapy nevezetű cégét, amely online pszichoterápiára szakosodott. Döntését úgy jellemezte, hogy érezte a csontjaiban, hogy ez a helyes döntés. Négy és fél év alatt építették fel a társalapítóival a céget, amely manapság már több mint 100 alkalmazottat foglalkoztat. Lépését azzal is indokolta, hogy más célokat tűztek ki maguk elé a társalapítóival, így inkább úgy döntött, hogy a sokéves tapasztalatát máshol kívánja kamatoztatni. Érdemes megemlíteni, hogy társaival szorosan együttműködtek a német kormánnyal, amelynek eredménye a digitális ellátási törvény lett, aminek keretein belül az orvosok ingyenes mentális egészséget célzó kezeléseket írhatnak ki. Farina Schurzfeld nyugodt szívvel hagyta ott a cégét, hiszen nagyon stabil lábakon áll a vállalata.
Érdekes párhuzam vonható mindhárom szereplőnk esetében, hiszen mindannyian igazán gyümölcsöző birodalmakat építettek, ám végül egyikőjük sem azt kapta, amire számított. Csodálatos utazás ez a pénz és a siker mellett az önismeret világába is, melyből mindhárman tanulságosan, okosabban és egészségesebben jöttek ki. Ti mit gondoltok erről a jelenségről?