Kezdődik a kiskertekben és az udvarokon a fűnyírás. Nem mindegy azonban, hogyan vágunk neki. Megyeri Szabolcs kertészmérnök tanácsai. Persze nem lehet akármikor elővenni a fűnyírót, bizonyos napokon bírság járhat a hangoskodásért.
A kertészmérnök blogposztjában azt írja, szellőztetéssel és trágyázással indul a tavaszi fűgondozás. Majd ezt követi az első fűnyírás. Mielőtt nekiesnénk a fűnyíróval vagy kerti traktorral az egész kertnek, vegye szemügyre a szálak hosszúságát, hogy elegendő-e. Az első tavaszi nyírás előtt ugyanis érdemes néhány nappal több időt hagyni, mint általában, hogy a levelek kellően megerősödhessenek, így a későbbiekben nem lesz velük probléma.
A fűnyírásra is vonatkozik a szabály, hogy az időjárás függvényében kezdhető csak el. Amikor a téli fagy már elvonult és egy kicsit felmelegedett a levegő, akkor munkához lehet látni. Ennek hiányában ugyanis könnyen kárt tehet a talajban és a pázsitban egyaránt, ezzel tönkretéve mindazt a munkát, amit eddig elvégzett.
Arra is figyeljen, hogy mennyire vágja vissza a füvet az első fűnyírás alkalmával. Habár az ideális magasság 6-8 cm, először a felénél nem célszerű tovább nyesni. Ha ennél alacsonyabbra nyírja le, a gyökérzet kevésbé tud fejlődni, ennek következtében a fűszálak gyengébbek és rosszabb minőségűek lesznek, ráadásul sokkal könnyebben ki is száradnak.
Ne maradjon ott a nyesedék
A levágott maradékot távolítsa el a gyepről egy gereblye vagy egy lombseprű segítségével. Erre azért van szükség, mert az optimális eredmény érdekében, vágás után érdemes tartani egy esőztető öntözést és tápanyagozást is. A levágott és elhalt hulladékok viszont nehezítik a tápanyagok felszívódását a talajba. Az első fűnyírás alkalmával mindig körültekintően kell eljárni, mivel ez kritikus a későbbi növekedés szempontjából.
Ahhoz, hogy igazán üde hatást érhessen el, a további gyepgondozásra is időt és energiát kell áldoznia. Ide tartozik például a trágyázás, a tápanyagozás, szükség esetén az öntözés is. Utóbbira azért is van szükség, mert az időjárás nem mindig hoz optimális mennyiségű csapadékot.
Mikor lehet füvet nyírni? Ezt mondja a törvény
A 2012. évi II., szabálysértésekről szóló törvény - egyebek mellett - kimondja, hogy aki lakott területen, az ott levő épületben vagy az ahhoz tartozó telken indokolatlanul zajt okoz, amely alkalmas arra, hogy mások nyugalmát zavarja, szabálysértést követ el. A Polgári Törvénykönyvről szóló 2013. évi V. törvény alapján az ingatlan használójának - tulajdonos, bérlő, haszonélvező -kötelessége, hogy ne zavarja szükségtelenül a szomszédait, illetve a környezetében lakókat.
Általános szabály szerint füvet nyírni csak hétköznap reggel 7 és este 20 óra között szabad, szombatonként reggel 9 és 12 óra között, vasárnap és ünnepnapokon pedig tilos. Azonban ez csupán az általános szabályozás, és az önkormányzatok szabadon eltérhetnek ettől - írja az Agroinform.