Fű helyett talajtakaró növények
Photo by Aaron Burden on Unsplash

11 talajtakaró növény, ha nem akarsz a gyeppel bajlódni

Ha nem akarunk vagy nem tudunk megfelelő minőségű fűtakarót a kertünkbe, akkor gondolkodhatunk más növényekben a talajtakaráshoz. Íme 11 lehetőség.


Miért is kell a talajtakarás? A talajtakarás nem csak az esztétikai értéke miatt fontos, hanem megóvja növényeinket a hidegtől, a talaj nedvességét is képes tovább megtartani, és ráadásul a talajba kerülve még tápanyagot is biztosít növényeink számára. Az sem véletlen, hogy az erdők és a mezők talaja soha nincs takarás nélkül. A lehullott levelek, a fű, mind védik a talaj felszínét, és vele a növényeket. Ez a réteg védi meg a talajt a napsütés, a szél és a csapadék erodáló hatásától, így nagyon fontos szerepet játszik a talajminőség megőrzésében is. Ez nagyon fontos, hiszen nincs egészséges termés és szép virág, ha nem megfelelő a talaj.

A talajtakarásra használhatunk fűnyesedéket, szénát, szalmát, lombot, gyomot, aprított növényi maradványokat; de akár fakérget, ágakat, forgácsot, vagy kavicsréteget is. És természetesen nem csak a fű alkalmas talajtakarásra, hanem más növények közül is választhatunk.

Íme a 11 növény

Az Agroinform 11 növényt mutat be, ami alternatívája lehet a fűnek:

Kúszó pázsitszulák

Kúszó kakukkfű

Japán kövérke

Repkénykecskerágó

Illatos gólyaorr

Édes tüdőfű

Fehér árnyékliliom

Bőrlevél

Kúszó lángvirág

Foltos árvacsalán

Borostyán

Így védhetjük meg kerti növényeinket a hőségben

A kertekben a mostani hőhullám idején kiemelt figyelmet kell fordítani. Korábbi cikkünkben bemutattunk néhány praktikát.

Kerüljük a napos időben történő locsolást, de erős felmelegedés esetén még közvetlenül a naplemente utáni néhány óra is túl forró lehet a párolgás és a leforrázás veszélye miatt. Locsoljunk későn este vagy reggel.

A növényeket ne felülről, széles vízsugárral öntözzük, hanem alulról, leginkább a tő környékét áztassuk át. Hatásosabb, ha ritkábban, de nagyobb vízadaggal öntözünk, így a talaj jobban átázik. Ellenkező esetben csak a talajfelszín nedvesedik át, onnan pedig a víz nagyon gyorsan elpárolog. A gyökerek ilyenkor elsősorban a talajfelszín közeli részeket fogják behálózni és egy hirtelen jött vízhiány gyökérpusztulást, növényszáradást okozhat

Mulcsozzunk. Az egyik legjobb módszer a párolgás lassítására, megmentve ezzel a talaj nedvességét a nagy melegben körülbelül 10 centi vastagságban.

Ne ültessünk és ne metsszünk hőhullám idején, stresszt okoz a növénynek.Használjunk árnyékolót. Az árnyék nemcsak nekünk, embereknek, hanem más élőlényeknek is aranyat érhet.

Ne hagyd ki!