Így védd meg a pénzed, ha elhagyod a telefonod
Photo by Jonas Leupe on Unsplash

Így védd meg a pénzed, ha elhagyod a telefonod

A telefon gyakorlatilag egy mozgó széf, ami sajnos nem mindig van megfelelően zárva, ezért egy lopás ma már sokkal nagyobb kárt tud okozni, mint néhány évvel ezelőtt. Íme négy tanács a money.hu oldaltól.


1. SIM-kártya PIN-kód beállítása

A PIN-kód beállítása megakadályozza, hogy a SIM-kártyádat másik készülékbe helyezve azonnal használni tudják (pl. SMS-ek fogadására). A SIM PIN-t minden újraindítás után kérni fogja a készülék, ezzel extra védelmet nyújt. Ha háromszor hibás PIN-t adsz meg, a SIM zárolódik, és csak a szolgáltatótól kapott PUK-kóddal oldható fel.

Hogyan állítsd be?

iPhone: Beállítások > Mobilhálózat > SIM PIN
Android: Beállítások > Biztonság vagy Mobilhálózat > SIM kártya zár > SIM PIN beállítása

2. Értesítési előnézetek kikapcsolása

Ha ez a funkció be van kapcsolva, akkor a telefon zárolt képernyőjén (a készülék feloldása nélkül is) megjelenhetnek az SMS-ek, e-mailek, banki értesítések vagy akár belépési kódok, azaz pont azok az adatok, amiket egy tolvaj azonnal felhasználhat ellened.

Hogyan kapcsold ki?
iPhone: Beállítások > Értesítések > Előnézetek megjelenítése > Soha
Android: Beállítások > Értesítések > Lezárt képernyő > Ne jelenjenek meg érzékeny értesítések

Mit tegyél, ha ellopták a telefonodat?

3. Nyomkövető alkalmazások használata

A nyomkövető alkalmazások ma már szinte minden okostelefonnál alaptartozékok, és kulcsszerepet játszanak abban, hogy egy ellopott vagy elveszett készüléket mielőbb megtalálhass, vagy legalább távolról zárolhasd, esetleg törölhesd róla az adatokat.

iPhone – Find My iPhone: Hasznos funkciója például a Lost Mode (Elveszett mód), amely zárolja a készüléket és üzenetet jelenít meg a képernyőn (pl. „Ez a telefon elveszett, hívjon ezen a számon…”), vagy a teljes távoli adattörlés. A használatához előre be kell kapcsolni a Find My iPhone funkciót a Beállítások menüpontban.
Android – Find My Device: Az Android készülékeken a Google-féle Find My Device alkalmazás (Készülékem keresése) nyújt hasonló funkciókat: valós idejű helymeghatározás térképen és teljes távoli adattörlés. Ezt is előzetesen engedélyezni kell a Beállításoknál.

Fontos, hogy mindig előre kapcsold be ezeket a szolgáltatásokat, különben utólag nem fogod tudni használni. Emellett engedélyezd a helymeghatározást és a mobilinternetet (vagy Wi-Fi-t), mert ezek nélkül nem működik a valós idejű nyomkövetés.

4. Erős, egyedi jelszavak és PIN-kódok

Erős és egyedi PIN-t vagy jelszót használj a telefonodon, mert ha ugyanazt a jelszót használod több fiókhoz, egy ellopott vagy elveszett telefon esetén könnyen válhat célponttá minden digitális adatod. Ne használj könnyen kitalálható PIN-t (pl. 1234, 0000, születési év), minden alkalmazáshoz más-más jelszót használj, és lehetőség szerint engedélyezd a kétlépcsős hitelesítést.

Mit tegyél, ha ellopták a telefonodat?

- A készüléked eltűnése esetén első lépésként hívd fel a mobilszolgáltatódat, és kérd a SIM-kártya letiltását.
- Ezután értesítsd a bankodat, ők segítenek a mobilbanki alkalmazás letiltásában, és figyelik a számlaforgalmat.
- Szintén érdemes – lehetőleg azonnal – megváltoztatni a legfontosabb jelszavaidat (Apple ID/Google-fiók, netbank, közösségi oldalak).

Ne hagyd ki!