Három éve nem volt annyira szűk az alku tere a lakáspiacon, mint a téli hónapokban – derül ki az OTP Ingatlanpont adataiból. A meghirdetett árhoz képest december és február között átlagosan 5,5%-ot sikerült alkudni a vevőknek, budapesti panellakásoknál szinte semmit.
December és február közötti országos átlagban mért 5,5%-os alku azt jelenti, hogy tovább szűkült ennek tere az előző három hónap 6,5%-os adata után. "Az alku szűkülése nem új jelenség, a csúcs két évvel ezelőtt volt, azóta nagyjából folyamatosan közelednek a hirdetések árai és a végső vételárak. Ebben a 2023-as keresletcsökkenés hozott rövid döccenőt, az alkulehetőségek alakulása ugyanis szoros, de fordított kapcsolatban áll a forgalom változásával" – emelte ki Valkó Dávid, az OTP Ingatlanpont vezető elemzője a Portfolio cikke szerint.
Budapesti panel: nincs alku!
Még szembetűnőbb az alku eltűnése a budapesti panellakások piacáról, ahol 1%-os eltérést mértek mindössze a hálózat szakemberei a végső kínálati ár és a vételár között, vagyis szinte teljesen megszűnt az alku. Ilyenre az elmúlt szűk öt évben egyszer sem volt példa, amióta a statisztika készül. Eddig a tavaly nyári 1,6%-os alku volt a legalacsonyabb a budapesti panelpiacon
Családi házaknál már sikerrel lehet aláígérni
A fővárosban a nem panel lakások alkuja 2,1% volt átlagosan, viszont a családi házak esetében 5,7%-kal alacsonyabb volt a vételár, mint a kínálati ár, ez ráadásul növekedés az előző évi adatokhoz képest.
Hasonlóak a piaci viszonyok a megyei jogú városokban is, ahol a panelek áraiból átlagosan 2,8%-ot tudtak alkudni a vevők, míg a nem panel lakások és a házak esetében ez 4,3-4,4% volt, az utóbbi arány viszont Budapesttel ellentétben itt látványosan szűkül.
Irány az agglomeráció?
A budapesti lakásárak erőteljes emelkedése miatt egyre több vevő fedezi fel ismét az agglomerációs övezetet, ahol egy 60 négyzetméteres budapesti lakás árából már egy 100-120 négyzetméteres kertes házat is lehet vásárolni - közölte az ingatlan.com. A legnagyobb kínálattal rendelkező 15 agglomerációs település közül csak négy olyan volt, ahol februárban a drágulás éves üteme meghaladta a 10 százalékot. A legnépszerűbb települések közül Dunakeszin 20, Budaörsön 37, Budakeszin 49, Gödön pedig 56 százalékkal nőtt a kereslet éves szinten.