Tisztázzuk már az elején: a modern típusházak nem egyenházak, hanem inspirációként szolgálnak, így adva ötleteket, talán még annak is, akinek már van alap elképzelése. De nem csak abban, hogyan nézzen ki a ház, hanem abban is hogyan épüljön. Megnéztük, kinek és miért érdemes a típusházak között inspirálódni.
Országszerte több tucat család számára éppen készül, vagy épült már fel olyan otthon, amelynek egy-egy, a gazdaságossági és energiatakarékossági elveket figyelembe vevő, modern anyagokkal megtervezett Leier Típusház volt az alapja. Nevezhetjük ezeket mintaházaknak is, azokhoz hasonlóan, amelyek az ÉMI szentendrei nemzeti mintaház telepén épülnek, döntően könnyűszerkezetes technológiával. A Leier Típusházak ugyanakkor annyiban mindenképpen mások, hogy ezek a cég korszerű előregyártott betontechnológiájával épülnek, gyorsan és a megrendelők igényeire szabottan.
A Marcal típusház a legnépszerűbb
Nagyjából három éve inspirálódhatnak az építkezni vágyók a Leier Típusház gyűjteményének bővülő választékából. Egy építészeti ötletpályázatnak köszönhetőn 20-ra bővült épületválasztékban szinte mindenki megtalálja az elképzeléseinek megfelelőt. Pontosabban fogalmazva: megtalálhatja azt a típust, amelyet a saját igényeihez, elvárásaihoz és akár pénztárcájához alakíttatva kezdheti megvalósítani álmai otthonát.
A Leier Típusházak többsége különböző gyerekszámra CSOK-kompatibilis. A tervezés során a cég szakemberei nem csupán az építés költséghatékonyságát igyekeztek szem előtt tartani, hanem az anyaghasználatot és a telek méretét is jól átgondolták. Az első tapasztalatok azt mutatják, hogy a változatos kialakítású egy- és kétszintes, egytől négy hálószobásig terjedő épületek között a 85 m2 körüli alapterületű, nappali plusz kétszobás modell, a Marcal típusház bizonyult eddig a legnépszerűbbnek.
Mire jó egy típusház vagy mintaház?
„Az évtizedekkel korábbi, rossz emlékű és rossz minőségű egyenházakhoz való összehasonlításon gyorsan túljutott a piac.” – mutat rá Komlós Andor, a Leier ügyvezető igazgatója. – „Ebben fontos szerep jutott az elmúlt években egyre fokozódó szakemberhiánynak, amely tovább növelte az élőmunkaszegény műszaki megoldások népszerűségét.” A cég vezetője szerint, ha a típusházak alkalmazásának okait vagy előnyeit tágabb értelemben véve keressük, gyorsan eljutunk a takarékosságra való törekvésig. Utalva a jelenlegi piaci helyzetre a szakember kiemeli, hogy a takarékosság az idővel, a pénzzel, az energiával egy olyan helyzetben, amikor nehéz kivitelezőt találni, komplex problémát generál az építkezők számára. „Alapvető elvárás, hogy egy típusház méretei, anyaghasználata, szerkezei jól átgondoltak legyenek, vagy éppen a későbbiekben fenntartása se legyen pazarló. Ez mind jellemzője a Leier típusházak legfőbb szerkezeteit alkotó előregyártott betontechnológiával készülő elemrendszernek, amivel piackonform választ ad a ma építkezői számára.”
Fotó: Leier
Ha építkezést tervezünk, akár a Leier kínálatából is választhatjuk a tégla, Durisol vagy a beton szerkezeti anyagokat, így felmerülhet a kérdés, a Típusházak esetén a cég miért éppen a betontechnológia alkalmazása mellett döntött. „Az előregyártott betontermékek éppen a felsorolt, és a ma építkezőinek a legfontosabb előnyöket kínálják: kevés élőmunkaerő igénnyel, gyorsan épül a ház, amely maximálisan a megrendelő igényeire szabható. És ami kiemelten fontos: biztosak lehetünk abban, hogy minden előfeltétel adott az épület gazdaságos működéséhez.” – osztja meg a megrendelők véleményén alapuló tapasztalatait a cégvezető, aki egy további, sokak számára nem ismert szakmai tényezőt is fontosnak tart kiemelni. Az előregyártott betontechnológiával készülő ház tervezésére valamivel több időt kell szánni, hiszen a kivitelezéskor már nem lesz lehetőség rögtönzésre. Előre meg kell tervezni, hova kerülnek nyílászárók, hol lesznek födém áttörések, sőt még azt is, hova kerülnek a villamos dobozok, dugaljak, kapcsolók.
Mindez azonban a kivitelezés gyorsaságán megtérül. Az építkezésre érkező betonelemekből akár néhány nap alatt szerkezetkész állapotba kerülhet a ház.
Nem is csoda, ha a szakemberhiányos időben ez a „legószerű” építési mód a kivitelező és a megrendelő számára is egyaránt vonzó és egyre népszerűbb alternatíva.
Fotó: Leier
Mintaház park épül Szentendrén
Az Építésügyi Minőségellenőrzési Nonprofit Kft. (ÉMI) Szentendrei Tudományos és Technológiai Ipari Parkjában valósul meg az első Nemzeti Mintaházpark és Látogatóközpont, ahol első körben 9 családi ház építése kezdődik meg idén. Ezek között az egyetlen a Leier 2 szintes Rába típusháza lesz, amely nem könnyűszerkezetes építési technológiával készül.
És mi a közös az idén nyár elején induló kilenc épületben, a könnyűszerkezetes házak és a Leier előregyártott beton kéregpanelekből épülő típusháza között? „Egyértelműen a gyors és egyszerű, csekély élőmunka igényű kivitelezés, ami az előregyártott betontechnológia egyik legfontosabb előnye. A mintaház parkba történő megjelenésnek ezek voltak a feltételei, és ezeknek a Leier Típusházai maximálisan megfelelnek. Kézenfekvő volt tehát, hogy felépítünk mi is egy házat Szentendrén, amivel több célunk is van.” – indokolta a döntést Komlós Andor. - „Szeretnénk ezzel is megmutatni a Leier széles termékszortimentjét használat közben, az építkezést pedig dokumentálni is fogjuk. Ebből egy sor hasznos információt nyerhetünk mi gyártók, a kivitelezők és természetesen az építtetők is, hiszen az épületet mintaházként fogjuk használni, amit akár a közép- és felsőfokú oktatásban tanulók is látogathatnak. Az épületnek lesznek olyan részei is, ahol a szerkezeteket testközelből később is bemutatjuk.”
Az ÉMI tervei között az is szerepel, hogy az építkezés tervezett jövő évi befejezése után energiafelhasználására vonatkozó méréseket is végeznek az összes épületben, így a Leier Rába típusházában is. (x)
Bővebben a típusházakról: