Az idei második negyedévben a szak- és betanított munkások átlagos bruttó órabére 4 százalékkal haladja meg a tavalyi év hasonló időszakában mért szintet – derül ki a Trenkwalder közel 7 ezer fő béradatait feldolgozó elemzéséből. A felsőbb kategóriákban ismét gyorsul a bérnövekedés üteme: a Moore Hungary több mint 60, zömmel nemzetközi tulajdonú hazai vállalat mintegy 500 középvezetője esetében 2020 második negyedévéhez képest 4,4 százalékos bérnövekedést tapasztalt.
Komoly regionális különbségek
Ma már 1250 forint alatti órabér az ország egyetlen pontjára sem jellemző, ugyanakkor a részletes statisztikák azt mutatják, hogy régiók szerint továbbra is jelentős eltérések tapasztalhatók. Míg Észak-Magyarországon, az Észak-Alföldön, valamint a Dél-Dunántúlon 1300 forint alatt maradt az átlagórabér, Közép-Magyarországon és a fővárosban már az 1900-as szintet is átlépte az órabérek átlagos nagysága.
További növekedést jósolnak
„A következő negyedévekben arra számítunk, hogy az adatbázisunk többségét adó gyártó- és feldolgozóipari fizikai dolgozók bérnövekedése ismét gyorsulni fog, és
az átlagórabér országos szinten is hamar elérheti az 1500 forintos szintet.
– magyarázza Hamrák Viktor, a Trenkwalder szolgáltatási igazgatója. Szerinte a koronavírus visszaszorulásával ismét egyre erősödik a munkaerőhiány, ráadásul számos szektorban (építőipar, vendéglátás) az átlagosnál nagyobb mértékben ugrottak meg a bérek, ami átmenetileg mindenképpen erősödő konkurenciát képez a munkaerő megszerzése és megtartása terén."
A középvezetők is többet keresnek
A 700 ezer és 1 millió forint közötti havi bruttó fizetési sávban dolgozó alkalmazottak esetében a béremelkedés mértéke 2021 első negyedévében átlagosan 4,4 százalék volt az előző év hasonló időszakához viszonyítva – mutat rá Hajnal Péter, a Moore Hungary ügyvezető partnere. A cégek vezetői szinteken is egyre több munkavállalót vesznek fel, a belépési forgalom (4,2%) jóval felülmúlva a kilépések arányát (2,9%). Érdekesség, hogy a mintegy 60 ezer főt foglalkoztató szolgáltatóközpontok (SSC-k) erőteljes munkaerő bővítésbe kezdtek: a Moore Hungary mintájában az SSC-kbe belépők aránya 12,1% volt, szemben a 2,8%-os kilépési rátával.