A hazai vállalatoknak gyakran jelent kihívást a munkaerő gyors pótlása, különösen akkor, amikor hirtelen piaci vagy gazdasági változásokra kell reagálniuk. Ilyen esetekben jelenthetnek jó megoldást a rugalmas foglalkoztatási formák, illetve olyan munkavállalók alkalmazása, akiknek munkába állítása gyors és egyszerű folyamattal megvalósítható. A WHC legújabb elemzése szerint így akár 2 nap alatt feltölthetők a megüresedett állások.
A WHC, Magyarország egyik vezető HR-szolgáltatójának 2024-es elemzése alapján egyre népszerűbbek az atipikus foglalkoztatási megoldások az országban. Bár egyes régiókban eltérő mértékben vannak jelen, az adatok egyértelműen megmutatják, hogy ezek a munkavállalói csoportok aktívan hozzájárulnak a munkaerőhiány enyhítéséhez.
A WHC elemzése négy kiemelt régióban (Debrecen, Győr, Pécs és Szeged) vizsgálta az atipikus munkaviszonyok piaci trendjeit. Az adatok alapján Győrben és Pécsett a HR-szolgáltató közreműködésével kompetenciáktól függően átlagosan 1-4 nap alatt töltötték be a nyitott pozíciókat diák, nyugdíjas vagy kismama munkavállalók toborzásával. A vizsgált városokban a vállalatok leggyakrabban betanított munkákra, illetve bolti alkalmazotti feladatkörökre keresnek munkaerőt ezekből a munkavállalói csoportokból, de a vendéglátás, takarítás, valamint a könnyű fizikai munkák (csomagolás, rakodó munkák) iránti igény is jelentős.
Az elemzés alapján elmondható, hogy az atipikus foglalkoztatás során alkalmazott munkavállalók körében a diákmunkaerő képviseli a legjelentősebb csoportot, például Győrben és Pécsett a 85 százalékot is elérheti arányuk az atipikus munkavállalói csoportok körében. A vizsgált térségek közül három jelentős egyetemmel rendelkezik, így a pezsgő diákélet egész évben biztosítja az utánpótlást, beleértve a nyári hónapokat is.
Frissességük, gyorsaságuk, nyitottságuk és a Z generációra jellemző tanulási vágy, kíváncsiság, valamint digitális jártasság rendkívül értékessé teszi őket a vállalatok számára. Mindemellett órabéres fizetésük és a diákszövetkezeteken keresztüli foglalkoztatásuk rugalmas, szezonális vagy fix időszakos szerződéseket tesz lehetővé. A szellemi munkakörök tekintetében a diákok körében különösen népszerűek a mérnöki, pénzügyi és HR területek, ahol olyan gyakornoki pozíciókat tölthetnek be, amelyek révén betekintést nyerhetnek az adott iparágba, és releváns szakmai tapasztalatra tehetnek szert. A szegedi adatok alapján 2024-ben ezeket a munkaköröket akár 2 nap alatt is sikerült betölteni.
Szintén nagy számban vannak jelen a kölcsönzött munkaerőpiacon a nyugdíjas munkavállalók. A legtöbb vizsgált városban részvételük 12-16 százalék között mozog, kivétel Debrecen, ahol az idősebb korosztály az atipikusan foglalkoztatottak 38 százalékát teszi ki.
„A tapasztaltabb munkavállalók lojálisak, és biztos szakmai tudással rendelkeznek. Fontos, hogy értékeljük véleményüket, hozott tapasztalataikat, valamint segítsük őket abban, hogy részt vegyenek a következő generáció mentorálásban is. A WHC Csoportnál elkötelezettek vagyunk amellett, hogy támogassuk a rugalmas foglalkoztatási megoldásokat, beleértve a diákok-, nyugdíjasok- és kismamák foglalkoztatását, illetve azokat a képzési programokat és ösztönzőket, amelyek segítik ennek az értékes munkaerőnek a sikeres integrációját, hozzájárulva ezzel a vállalatok hatékonyságának növeléséhez és a munkaerőpiac bővítéséhez” – mondta el Margitics Ákos, a WHC Csoport szövetkezeti-szolgáltatás üzletágvezetője.
A WHC Csoport szakértői elemzése alapján elmondható, hogy a korábban kevésbé aktív társadalmi csoportok, különösen a rugalmas munkaidőt kereső diákok és a tapasztalt nyugdíjasok bevonása kulcsfontosságú a munkaerőhiány enyhítésében és a magyar gazdaság dinamizálásában.