A kormány így reagált a reálbérek növekedésére
Fotó: Shutterstock

Reagált a kormány a reálbérek növekedésére

Szeptemberben megtörtént a fordulat, újra növekedő pályára állt a fizetések vásárlóereje - állapította meg közleményében Nagy Márton gazdaságfejlesztési miniszter a legfrissebb kereseti adatok alapján.


A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) adatai szerint a reálbér szeptemberben 1,7 százalékkal emelkedett az egy évvel korábbihoz képest (a reálbérnövekedés tavaly augusztusban torpant meg). A miniszter véleménye szerint a reálbérek emelkedését az tette lehetővé, hogy a kormány októberre egy számjegyűre szorította le az inflációt.

A GFM idézi a KSH jelentését, amely szerint 2023 szeptemberében a bruttó átlagkereset 557 900 forintot ért el, azaz egy év alatt csaknem 70 ezer forinttal - 14,1 százalékkal - emelkedett a bruttó átlagbér.

Nagy Márton hozzátette: a kormány célja, hogy 2023 az inflációcsökkentés, 2024 a gazdasági növekedés helyreállításának éve legyen, éppen ezért támogatja és segíti a bérek dinamikus emelkedésének fenntartását annak érdekében, hogy a reálbérek jövőre 4-5 százalékkal növekedhessenek. Megállapította, hogy a makrogazdasági folyamatok biztatók, hiszen az infláció dinamikusan csökkenő, a gazdaság és a reálkeresetek pedig újra növekedő pályán vannak.

Emlékeztetett, hogy a kormány két hónappal hamarabb teljesítette a vállalását, hiszen már az év vége előtt egy számjegyűre csökkentette az inflációt, miközben a harmadik negyedévben a gazdaság európai szinten is az egyik legnagyobb mértékben bővült, negyedéves alapon 0,9 százalékkal. Mindez élénkíti a fogyasztást és a keresletet, amely egyre jelentősebb mértékben járulhat hozzá a GDP bővüléséhez.


Ne hagyd ki!