Magyarországon a kamionok 7-8 százaléka azért áll, mert nincs elég sofőr. A kevés kamionos miatt az angliai benzinkút-káoszhoz hasonlóan akár nálunk is kialakulhat komolyabb áruhiány.
Káosz az angol kutatknál
Az utóbbi napokban tele volt a sajtó azzal, hogy Nagy-Britanniában hosszú autósorok alakultak ki a benzinkutaknál, miután a sofőrhiány okozta logisztikai fennakadások ellátási problémákat okoztak. Legalább százezer kamionsofőr hiányzik a brit áruszállítási szektorból, főként azért, mert a Brexit miatt rengeteg uniós munkavállaló hagyta el a szigetországot. A sofőrhiány azonban Európa-szerte, így Magyarországon is kimutatható.
A kamionok 7-8 százalékához nincs sofőr
A G7 szerint nálunk is bekövetkezhet bármikor komolyabb áruhiány, miután Magyarországon jelenleg a kamionok 7-8 százaléka áll, és döntően nem azért, mert nincs fuvar, hanem azért, mert nincs, aki elvigye. A G7 úgy látja: a magyar kormány legalább olyan későn eszmélt a problémára, mint a többi európai, és úgy próbálta meg orvosolni a helyzetet, hogy ebből a rendkívül összetett problémából kiragadta az egyik lényeges gátat, a jogosítvány megszerzésének több mint félmillió forintos költségét.
Ezeket a problémákat kellene kezelni
A G7 szerint a képzés költsége ugyanis csak egy rendkívül sokrétű problémahalmaz egyik eleme. Rengeteg olyan kisebb-nagyobb gát van még, ami akadályozza a munkaerő bővülését, ezek összeadódnak, és így teszik igazán súlyossá a helyzetet. Ezek:
- a kamionos szakma társadalmi megbecsülése nem elég jó,
- a sofőröket kiszolgáló infrastruktúrát az európai államok nem fejlesztik kellő mértékben (nincs parkoló, nincs őrzés, nincsenek kulturált körülmények az autópályák mellett),
- a nők előtt sehogy sem tudják megnyitni a szakmát,
- a fiataloknak pedig nem tudnak a helyben elvégezhető szakmunkáknál jobb jövőképet kínálni,
- hiába emelkedik a fizetés, a pénzen nem megvehető tényezők komoly gátak maradnak (például a távollét a családtól vagy a közúton való munka veszélyessége).