Házi praktikák parlagfű ellen

Pollenallergiások, figyelem: néhány praktika, itt a szezon

A magyar lakosság közel egyharmada szenved valamilyen pollenallergiában. Idén a parlagfű szezonja legalább két-három héttel korábban kezdődött. Nézzük, mit lehet tenni az allergiásoknak a tünetek enyhítéséért.



A parlagfű ellen bimbós vagy virágos állapotában végzett kaszálással lehet - a föld-, telektulajdosoknak kell - védekezni, így csökkenthetjük a levegőben a virágpor mennyiségét, enyhítve az allergiások tüneteit - írja a Világgazdaság. A parlagfű mellett a fekete üröm okozza a legtöbb allergiás megbetegedést. A növény nagyon sok, erősen allergizáló pollent enged szélnek augusztus elejétől késő októberig.


Sokat segít például, ha tudjuk, mikor virágoznak a nálunk allergiás reakciókat kiváltó növények, ezért érdemes figyelemmel követni a különböző pollennaptárakat is, amelyek ezt veszik sorra. De léteznek olyan weboldalak, illetve mobiltelefonos alkalmazások, amelyek az aktuális pollenkoncentrációról tájékoztatnak.


Pollenszezon alatt naponta egyszeri, lehetőleg késő estétől a hajnali órákig tartó szellőztetés, amely azonban szél esetén szigorúan tilos, mert a szél a pollenek is szállítja.

Egy okosan kiválasztott légtisztító berendezéssel is sokat javíthatunk az éjszakai alvásunkon, egyes készülékek ugyanis már nemcsak arra képesek, hogy kiszűrjék a panaszokat okozó allergéneket a levegőből, hanem kimondottan éjszakai móddal is rendelkeznek, így zúgás nélkül képesek tisztítani a szoba levegőjét.


Javasolt az ananászfogyasztás, az ugyanis jelentős B- és C-vitamin-forrás, emellett bromelanint is tartalmaz. Ez az enzim gyulladáscsökkentő hatású, ezért gyorsan képes enyhíteni az allergiás tüneteket.

Barátunk, a parlagfűfaló bogár

Az eddigi vizsgálatok szerint a levéltetvek, levélbolhák, levélgombák nem jelentenek igazán hatékony biológiai megoldást a parlagfű ellen. Azonban a parlagfű-olajosbogár (Ophraella communa) oda is eljut, ahová a hatósági ellenőrzés nem, így a gyomnövények eddig ismeretlen élőhelyeit is elérhetik.

Korábban a parlagfű-olajosbogarat mediterrán éghajlaton, a magyar határtól legalább 100 kilométerre élő fajként tartották nyilván. A déli országokban emiatt jobban ismerik, és az olasz kutatók adatai szerint akár harmadával is csökkenthetik a parlagfűpollen koncentrációját. Magyarországon néhány éve észlelték először.

Büntetési tételek

A jogszabályok szerint 15 ezer forint a minimum kiszabható bírság a parlagfüves területek után, amíg a maximum 5 millió forint. A büntetés mennyiségét elsősorban az érintett terület elhelyezkedése, mérete és a gyomnövény mennyisége alapján számolják ki. Egyébként a csúcsbírság 2021-ben 1 millió, 2022-ben pedig 1,5 millió forint volt. Ha a károsító gyommal borított terület átlaga nem haladja meg 10 százalékot, az irányadó bírságtétel legalacsonyabb összege szabható ki. Ha pedig a parlagfűvel borított terület átlaga meghaladja az 50 százalékot, akkor az irányadó bírságtétel legmagasabb összegét kell alkalmazni.

Ne hagyd ki!