Öt nap alatt 350 ezer euró (138 millió forint) bírságot vetett ki a görög gazdasági minisztérium olyan bárokra és éttermekre, melyek engedély nélkül tettek ki napágyakat és asztalokat a partra. Egy márciusi szabály szerint ugyanis a napernyőket és napágyakat legkevesebb négy méterre a tengertől kell elhelyezni.
Egy évvel ezelőtt Párosz szigetén indult el Görögországban az a “szabadságharc”, amelyben a helyi lakosok vissza akarták foglalni tengerpartjukat. A turisztikai szolgáltatók ugyanis egyre inkább kisajátították a beachet: fizetős napágyakat helyeztek el, asztalokkal, székekkel hosszabbították meg egységeiket, amelyek blokkolták a szabad strandolást. A média "strandtörölköző-lázadásnak" nevezte el a jelenséget, amely aztán több tengerparti üdülőhelyre, sőt Törökországra is átterjedt.
A tengerpart a miénk!
A tiltakozások hatására lépett a görög kormány. Egy márciusi szabály szerint a napernyőket és napágyakat legkevesebb négy méterre a tengertől kell elhelyezni, és a kölcsönzők sem települhetnek ki közvetlenül a víz mellé.
A mostani akcióval a hatóságok szerint zömmel az ezt a szabályt megsértő, a tenger irányába elterpeszkedő éttermek és bárok kaptak büntetést. A gazdasági minisztérium szerint az ellenőrzésben most az Égei-tenger keleti, török partok közelében található szigetcsoportjai, a Kükládok és a Dodekanészosz következnek - írja a Telex.
Görögországba tavaly 33 millió turista látogatott, ami 5 millióval több az egy évvel korábbinál. A országnak 20 milliárd eurós szezononkénti bevételt hoz a turizmus.
Tiltakozások több üdülőhelyen
A túlturizmus (overtourism) más országban is feszültségeket okoz. Barcelona 2029-től betiltja az airbnb jellegű rövid távú szobakiadást, a Kanári-szigetek lakosai is tiltakoztak a tömegturizmus ellen, Horvátország nagyobb döntési jogkört adott az önkormányzatoknak a turizmus korlátozására.