2024. februárban a kiskereskedelem forgalmának volumene 1,1 százalékkal nőtt az előző év azonos időszakihoz képest, viszont 0,6 százalékkal csökkent az előző hónappal összevetve, írja a KSH. A kormány az adatokat úgy kommentálta, hogy éves alapon vizsgálva 2024 első két hónapjában töretlenül bővült a kiskereskedelmi forgalom volumene, amelyről immár kijelenthető, hogy - a 13 hónapon át tapasztalt mérséklődést követően - túljutva mélypontján a kilábalási szakaszba ért.
2024. februárban az előző év azonos időszakához képest, naptárhatástól megtisztítva:
Az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes kiskereskedelemben a forgalom volumene 2,7%-kal bővült. Az élelmiszer-kiskereskedelem 76%-át adó élelmiszer jellegű vegyes üzletek értékesítési volumene 2,2%-kal, az élelmiszer-, ital-, dohányáru-szaküzleteké 1,3%-kal emelkedett.1
A nem élelmiszer-kiskereskedelem forgalmának volumene összességében 2,1%-kal csökkent. Az eladások volumene a gyógyszer-, gyógyászatitermék-, illatszerüzletekben 6,9, az iparcikk jellegű vegyes üzletekben 1,8%-kal nőtt, a textil-, ruházati és lábbeliüzletekben 2,8, a könyv-, számítástechnika-, egyébiparcikk-üzletekben 4,3, a bútor-, műszakicikk-üzletekben 10, a használtcikk-üzletekben 13%-kal kisebb lett.
Az árucikkek széles körére kiterjedő, a kiskereskedelmi forgalomból 7,9%-kal részesedő csomagküldő és internetes kiskereskedelem volumene 1,0%-kal csökkent.
Az üzemanyagtöltő állomások forgalmának volumene 3,9%-kal nagyobb lett.
A kiskereskedelmi adatokba nem tartozó gépjármű- és járműalkatrész-üzletek eladásai 13%-kal nőttek
Így reagált a kormány
Az éves összevetést tekintve 2024 első két hónapjában töretlenül bővült a kiskereskedelmi forgalom volumene, amelyről immár kijelenthető, hogy - a 13 hónapon át tapasztalt mérséklődést követően - túljutva mélypontján a kilábalási szakaszba ért - emelte ki a legfrissebb adatokat értékelve pénteki közleményében a Nemzetgazdasági Minisztérium.
A hatékony intézkedéseknek köszönhetően a kormány 2024 februárjára 3,7 százalékra szorította vissza az infláció mértékét. Az infláció összeomlása, a reálbérek szeptember óta tartó növekedése, így a fogyasztói bizalom erősödése és az óvatossági motívum oldódása, érdemben támogatta a kiskereskedelmi forgalom bővülését - hangsúlyozta az NGM. Idén a kormány újraindítja, jövőre pedig tovább emeli a gazdasági növekedés ütemét, amelyet a hitelezés helyreállása, a beruházási aktivitás növekedése, az exportteljesítmény fenntartása és a munkaerőpiaci aktivitás további növelése mellett a fogyasztás bővülése is jelentős mértékben fog támogatni - írta az NGM.