Pénznyelő buborék, eldőlt a Biodóm sorsa
Fotó: Eniko Balogh / Shutterstock.com

Pénznyelő buborék, eldőlt a Biodóm sorsa

A tervek szerint az év végére állandó jelleggel megnyílik a Biodóm a Fővárosi Állat- és Növénykert szerves részeként - közölte az intézmény természetvédelmi és állategészségügyi igazgatója.


Sós Endre az intézményben tartott sajtóbeszélgetésen elmondta, hogy a helyszínen egy városi oázist szeretnének létrehozni, növényekkel és állatokkal.

A Biodóm megnyitására korábban tervezett 20 milliárd forint most sem áll rendelkezésünkre, de mintegy 350 millióból meg tudjuk nyitni

Kitért arra, hogy a Biodóm a főváros és a kormány közötti viták, a sok éven át tartó bizonytalanság után tavaly nyílt meg a nagyközönség előtt, és ezt követően mintegy 100 ezer látogatót tudott vonzani néhány rendezvényén. Ezek közé tartozott a két fénydóm, a World Press Photo kiállítás, de fontos bevételt hozott, hogy hollywoodi filmprodukciót is forgattak itt. Elmondta, hogy idén a nemrég zárult őslénykiállítást másfél hónap alatt több mint 46 ezren látták.


Annak nem látjuk a realitását, hogy a beruházás egy-két éven belül befejeződhetne az eredeti terveknek megfelelően. Ugyanakkor azt gondoljuk, a Biodóm megérett arra, hogy állandó jelleggel kinyissuk a nagyközönség előtt

- hangsúlyozta az igazgató.

Királyné Tamás Anikó, az állatkert gazdasági igazgatója elmondta: a Biodóm tavalyi kiadásai mintegy 1,15 milliárd forintot tettek ki, a bevételek elérték a 710 millió forintot. Az Index felidézte: a Biodóm 2017 óta épül, a költségei átlépték a 60 milliárd forintot, az eredeti tervek szerinti befejezés további 25 milliárdba kerülne. Nyolc év alatt annyira készült el, hogy be van fedve, valamint működik a fűtés és a világítás.

Sós Endre megjegyezte, hogy az eredeti tervek szerint nagy testű állatokat, orrszarvúkat, elefántokat, csimpánzokat is bemutatnának a Biodómban, ennek kialakításához azonban jelenleg nem állnak rendelkezésre a struktúrák és a források.Elmondta, hogy a Biodóm korábbi miocén Magyarország koncepciója átalakul, az ember előtti trópusi időszak helyett egy olyan világot mutatnának be a látogatóknak, amelyben az ember és a természet együtt tud élni.

A Fővárosi Állat- és Növénykert tavaly jó évet zárt: az 1 millió 120 ezer látogató az elmúlt húsz év egyik legjobb adata, miközben a szintén az intézményhez tartozó margitszigeti vadasparkban is 200 ezren voltak.

Ne hagyd ki!