Szeptemberben a fogyasztói és az üzleti várakozások is romlottak – derül ki a GKI felméréséből. A GKI Gazdaságkutató által – az EU támogatásával – készített konjunktúraindex szűk 2 ponttal csökkent augusztushoz képest.
A GKI üzleti bizalmi indexe – kéthavi emelkedés után – szeptemberben enyhén csökkent. Az első őszi hónapban az iparban és az építőiparban romlottak az ágazati kilátások, míg a kereskedelemben és a szolgáltatásokban nem változtak érdemben - írja közleményében a gazdaságkutató.
A lakosság hangulata a nyári hónapokban folyamatosan javult, de az ősz beköszönte némi megtorpanást hozott: a GKI fogyasztói bizalmi index – az augusztusban 16 havi rekord szintről – szeptemberben 3 pontot csökkent. A kilencedik hónapban a fogyasztói bizalmi indexet alkotó négy részmutató közül mindegyik romlott.
A lakosság saját pénzügyi helyzetének alakulását az elmúlt 12 hónapra vetítve az előző hónaphoz képest romlónak értékeli, és hasonlóan vélekedik ugyanerről a következő 12 hónapra is.
A lakosság nagy értékű fogyasztási cikkekre elkölthető pénzének megítélése is romlott kissé a következő 12 hónapra.
A vállalkozások foglalkoztatási hajlandósága szeptemberben nem változott, az elbocsátást és a létszám bővítését tervezők aránya lényegében megegyezett. A borúlátók vannak többségben az építőiparban, míg a kereskedelemben és a szolgáltató szférában a derűlátók alkotják a többséget. Az iparban ez a két arány megegyezik. A lakosság munkanélküliségtől való félelme enyhén javult augusztushoz képest.
Szeptemberben az üzleti szféra áremelési tervei enyhén erősödtek, míg a fogyasztók inflációs várakozásai kissé csillapultak augusztushoz képest. Némiképp másképp látja a lakosság és a vállalkozó szféra a magyar gazdaság várható jövőbeli helyzetét is, míg az előbbi véleménye enyhén romlott, addig az utóbbiaké markánsan javult - írja a GKI.