Úgy tűnik, lassan elkerül az ingatlanpiaci fókusz Budapestről és a Balatonról: egyre többen néznek és vásárolnak házat az óriásberuházásokkal érintett településeken, de mennek fel az árak Borsod-Abaúj-Zemplén és Csongrád-Csanád vármegyében is. Minden negyedik budapesti pedig inkább a Duna-menti településeken keres üdülőt a magyar tenger helyett.
Több érdekes változás is tapasztalható a hazai ingatlanpiacon: a Balaton népszerűsége csökken a nyaralók körében, miközben Borsod-Abaúj-Zemplén és Csongrád-Csanád vármegyék egyre keresettebbek – nem kis részben az óriásberuházásoknak köszönhetően - írja a Világgazdaság.
A Balatonnak leáldozott?
A főváros és Pest vármegye továbbra is vezet az ingatlanforgalomban, de egyre inkább előtérbe kerülnek azok a térségek, ahol jelentős gazdasági beruházások indultak az elmúlt években. A Zenga friss adatai szerint Borsod-Abaúj-Zemplénben 16, Csongrád-Csanádban pedig 19 százalékkal emelkedtek a négyzetméterárak 2024 áprilisához képest. A kereslet növekedését főként a nagy munkahelyteremtő beruházások generálják.
A budapestiek keresési szokásai is változnak: bár 41,6%-uk még mindig fővárosi ingatlant keres, egyre többen fordulnak vidéki alternatívák felé. Pest vármegyén kívül még nyolc olyan vármegye van, ahol a helyben érdeklődőket megelőzték a fővárosiak, ezek: Fejér és Nógrád, Somogy, Veszprém és Zala, Jász-Nagykun-Szolnok és Heves.
A nyaralók esetében sem a Balaton az egyeduralkodó: minden negyedik budapesti inkább a Duna-menti településeken keres üdülőt, miközben a Balaton térsége „csak” 18,8 százalékukat vonzza.
Történelmi rekordok
Közben a budapesti lakáspiacon történelmi magasságba lendültek a négyzetméterárak: 2025 első negyedévében már alig érhető el újépítésű lakás 1 millió forint alatti négyzetméteráron Budapesten - közölte a Duna House saját tranzakciós adatai alapján.
Az ingatlan- és pénzügyi közvetítő társaság adatai szerint Budapesten jelenleg a legolcsóbb újépítésű ingatlanok a XV. és a XX. kerületekben állnak, négyzetméterenként 1 millió forintos átlagáron. A legmagasabb árszinteket a II. kerületben mérték, ahol az átlagos négyzetméterár már 3,4 millió forint fölé emelkedett. Az I., V. és XII. kerületek szintén 2 millió forint feletti négyzetméterárat mutatnak.
Az újépítésű lakások átlagos négyzetméterárai a tavalyi azonos időszakhoz képest 2025 első negyedévére Budapesten jelentősen emelkedtek, de a növekedés mértéke erőteljesen eltér kerületeként. A II. kerületben történt a legnagyobb drágulás 56 százalékkal, a IX., X., XIV. és XVI. kerületekben a legalacsonyabb, 4-6 százalékkal.