Hiába a modern technológia és környezetbarát mosószerek, a magyarok többsége még mindig 40 Celsius-fokon mos. Egy friss országos kutatás szerint azonban ezzel nemcsak a ruháinkat, hanem a környezetet és a pénztárcánkat is feleslegesen terheljük.
A Coccolino országos kutatásából kiderül, hogy tízből hat magyar rendszeresen 40 fokon mos, holott a ruhák szennyezettsége ezt ritkán indokolja. A modern mosószerek már alacsonyabb hőmérsékleten is hatékonyak lennének, így az energiafogyasztás is kedvezőbben alakulhatna és a textíliák állapota is kevésbé romlana - írja a Portfolio.
Rengeteg a tévhit a mosással kapcsolatban
A kutatás adatai szerint szinte minden magyar háztartásban van mosógép, a többség pedig heti 2-3 alkalommal mos. Gyakori, hogy az emberek kevesebb ruhával indítják el a gépet, pedig az eszközök töltetre optimalizált működése és a víz automatikus adagolása csak teljes kapacitás mellett hatékony. Szakértők szerint az ideális töltöttség ellenőrzéséhez elég, ha az öklünk befér a dob teteje és a ruhák közé.
A magyarok szívesen válogatják szét szennyesüket – leggyakrabban színek szerint –, de kevesen figyelnek az anyagtípusokra vagy a szennyezettség szintjére. Pedig például a fehérneműk külön mosása gyakran indokolatlan, egy mosózsák is elegendő lenne az elkülönítéshez.
Bár az eco-program akár évi 30-60 kWh energiát is megtakaríthatna, a válaszadók kevesebb mint 13%-a használta legutóbb ezt az opciót.
A legnépszerűbb mosási program a „vegyes”, a válaszadók 40%-a használta a legutóbbi mosási alkalommal. A pamutprogramot 17%, a 15 vagy 30 perces gyorsmosást pedig 16% választotta. A speciális anyagokhoz – szintetikus, gyapjú, selyem – igazított programokat csak kevesen használják, hiába segítenének ezek megőrizni a ruhák élettartamát. Az extra beállítások sem túl népszerűek: a magyarok kétharmada semmilyen pluszfunkciót nem alkalmaz.
A 40 helyett 30 fok 50 százalékkal növelné az élettartamot
Tavaly az Electrolux kutatása szintén arra jutott, hogy az európaiaik többsége teljesen tévesen ragaszkodik a 40 fokon történő mosáshoz. Egy átlagos állampolgár évente több mint 6,5 kg ruhát dob el, azaz naponta összesen 13,5 tonna hulladék keletkezik így, amelynek 87 százalékát vagy elégetik, vagy a hulladéklerakókba viszik. Pedig mindez elkerülhető lenne.
Az európaiak jelentős része ugyanis a hosszú mosási ciklusok miatt kényszerül gyorsan kidobni a ruháit. Miközben az emberek 66%-a tapasztalta már, hogy holmijai a magas hőmérsékletű mosás következtében összementek vagy hordhatatlanná váltak, csak 12%-uk van tisztában azzal, hogy a mosás időtartama is nagy hatással lehet a ruhák állapotára.
Ruháink élettartamát több mint 50 százalékkal növelhetnénk, ha 40 helyett 30 fokon, és rövidebb ciklusokkal mosnánk.