Az árréscsökkentés kivezetését javasolja az Országos Kereskedelmi Szövetség. A szervezet a kormány terveire reagálva azt is közölte, a háztartási- és tisztítószerek bevonását az intézkedésbe rövid távon sem tartja indokoltnak.
A szövetség közleménye szerint az intézkedés csak rövid távon fojtja le az inflációt, miközben visszafordíthatatlan károkat okoz a nemzetgazdaságnak. Az OKSZ kifejtette: az árréscsökkentés célja elméletileg az infláció mérséklése, a gyakorlatban azonban olyan beavatkozást jelent az árképzésbe, amely csökkenti az érintett kereskedők nyereségét vagy tovább növeli az eddig elszenvedett veszteséget, és ezáltal a működésüket is veszélyezteti. Ha a kereskedők veszteségesek, akkor nem tudnak beruházni, fejleszteni, de még a fennmaradásuk is bizonytalanná válik.
Az árrésstop meghosszabbítása és kiterjesztése teljesen ellentétes a piacgazdaság működési logikájával, és hosszú évekre tönkreteszi a hazai kiskereskedelem működését, aminek végső soron a magyar családok és nyugdíjasok isszák meg a levét
- fogalmazott a szövetség.
Az OKSZ szerint az infláció csökkentését hosszú távon már az élelmiszer-árrésstop sem szolgálja, de a háztartási- és tisztítószerek bevonása rövid távon sem indokolt. Ebben a termékkörben az elmúlt egy évben regisztrált áremelkedés minimális volt, a háztartási szerek pillanatnyilag lefelé húzzák az inflációt. A termékkör súlya a fogyasztói kosárban az élelmiszerek 25-30 százalékával szemben 2-3 százalék, ami miatt egy esetleges jelentős árcsökkenés sem hat érdemben az inflációra.
A szövetség jelezte: a magyar kiskereskedelem üzletláncainak egy része már az intézkedés bevezetése előtt is veszteséges volt, mások szerény nyereséggel működnek. Az élelmiszer-árrésstop még az ígért május végi kivezetéssel is legalább egy évvel elodázza a kiskereskedelmi szereplők hatékonyságjavító beruházásait, ami a jövőben az árakban, a foglalkoztatottak számában, végső soron a fogyasztók gyengébb kiszolgálásában üthet vissza.
Mindez nem a kiskereskedelem negatív válasza a szektort ért folyamatos támadásokra, hanem piaci törvényszerűség. Az infláció kordában tartása minden piaci szereplő érdeke, de ehhez ellátási lánc szinten kell feltárni és kezelni az áremelkedést előidéző okokat, gazdasági tényezőket, meghagyva a vállalkozások számára a piaci logika alapján történő döntési szabadságot - írta közleményében az OKSZ.
Kormányzati tervek
Nagy esélye van annak, hogy az árréscsökkentési intézkedést nem vezetik ki május 31. után, és várhatóan a háztartási cikkekre is kiterjesztik majd - mondta a nemzetgazdasági miniszter hétfői budapesti sajtótájékoztatóján. Nagy Márton kifejtette: az intézkedés akkor vezethető ki kockázatmentesen, ha tartósan 5 százalék alá esik az élelmiszerinfláció. Ha a kormány a meghosszabbítása mellett dönt, akkor az várhatóan a nyár végéig tart majd. Az élelmiszerek esetében felmerült még 10 termékkör, amelyek bevonását vizsgálják az érintett körbe, de egyelőre megvárják, hogy alakul májusban és júniusban az infláció .
A miniszter elmondta: a jövő héten tárgyal a kormány az árréscsökkentés kiterjesztéséről a háztartási cikkekre, piperecikkekre, gyermekápolási termékekre. Ebben a körben 25-30 termékkategóriát vizsgálnak, ami több ezer különböző tételt jelenthet. Az intézkedésről Nagy Márton úgy fogalmazott: felmerült, hogy van-e jogosultsága egy másik formában történő, akár végleges fenntartásának is, és hozzátette, hogy sok országban vezettek be tartósan hasonló döntéseket.