Mikor nem kell illetéket fizetni ingatlanvásárlás után?
Fotó: Shutterstock

Mikor nem kell illetéket fizetni ingatlanvásárlás után?

Alapesetben az ingatlan értékének 4 százaléka a vagyonszerzési illeték, ami egy 80 millió forint értékű lakás/ház esetén 3,2 millió forint. A teljesség igénye nélkül a leggyakoribb esetek, amikor nem kell illetéket fizetni.


Ha lecseréled a lakásod, azaz eladod a jelenlegit és veszel egy újat, a vásárolt ingatlan értéke pedig alacsonyabb, mint az eladott ingatlané, akkor a vásárlás illetékmentes. A mentességnek időbeli korlátja van. Akkor mentesülhetsz az illetékfizetés alól, ha a lakásvásárlást megelőző 3 éven belül vagy a vásárlást követő 1 éven belül adod el a meglévő ingatlanod.

Ha az újonnan vásárolt lakás értéke nagyobb, mint azé amit eladtál, akkor a pozitív különbözet után meg kell fizetned a 4 százalék illetéket - írja a Biztosdöntés.hu oldal.

Illetékmentesség CSOK-hoz és CSOK Pluszhoz

Ha a lakás tulajdonjogát vagy tulajdoni hányadát CSOK vagy CSOK Plusz segítségével szerzed, akkor a vásárlás mentes a vagyonszerzési illeték fizetése alól. Ha a támogatást vagy támogatott hitelt valamilyen okból visszafizetted vagy a hatóság annak a visszafizetését rendelte el, akkor utólag ki kell fizetned az illetéket.

Az illeték mértéke ebben az esetben az illetékkötelezettség keletkezésekor fennálló forgalmi érték (tehát amennyit akkor ér a lakás, amikor a támogatás visszafizetése miatt illetékfizetési kötelezettséged keletkezik) 4 százaléka.

Nem kell kifizetned az illetéket, ha a gyermekvállalás igazolhatóan egészségügyi okok miatt hiúsult meg.

Egyenesági rokonok, testvér, házastárs

Az egyenesági rokonok közötti ingatlan adásvétel szintén mentes a vagyonátruházási adó alól.
Házastársak egymás közötti adásvétele szintén illetékmentes.
A házastársi vagyonközösség megszüntetésével szerzett vagyon szintén illetékmentes.

Mentes az illeték alól az egyenesági rokonok közötti ajándékozás, a testvér és a házastárs által ajándékozás útján szerzett ingatlan, illetve a házastársi vagyonközösség megszüntetésével szerzett vagyon.

Hasonló szabályok érvényesek öröklés esetén is. Egyenesági rokonok, testvér, házastárs öröklése illetékmentes.

Hogyan kell befizetni az illetéket és igényelni az illetékmentességet?

Az ingatlanvásárlást vagy ingatlanszerzést be kell jelentened a NAV-nak, hogy az kiszabhassa az illetéket.

Az illetékmentesség nem jár automatikusan, azt neked kell kérned azon a nyomtatványon, amelyen bejelented az ingatlanszerzést.

Ha tehát tudod, hogy illetékmentességet kapsz például a CSOK Plusz mellé, a NAV felé akkor is be kell jelentened a vásárlást. Ebben az esetben a NAV ki sem szabja az illetéket, de az illeték mértékének megállapítása mindenképpen a NAV feladata akkor is, ha az nulla.

A bejelentési kötelezettségednek a B400-as nyomtatványon tehetsz eleget, amelyet a NAV honlapjáról is letölthetsz. Az adatlapot az Online Nyomtatványkitöltő Alkalmazásban B400E néven találod, itt elektronikusan kitöltheted és beküldheted.

A vagyonszerzés bejelentésére a vásárlással, illetve a CSOK Plusz vagy falusi CSOK igényléssel egyidejűleg van lehetőséged, egész pontosan az illetékkötelezettség keletkezését követő 30 napon belül kell ezt megtenned. A bejelentéshez mellékelned kell az illetékkiszabás alapjául szolgáló szerződést vagy határozatot.

Ezzel együtt a földhivatali bejegyzésre irányuló kérelmet is be kell nyújtanod a Földhivatalhoz.

A fizetendő illetékről a NAV fizetési meghagyást (határozatot) állít ki. Az illetéket 30 napon belül kell befizetned. Ha elmulasztod a határidőt, akkor késedelmi pótlékot számítanak fel, ami naptári naponként a jegybanki alapkamat 5 százalékponttal növelt értékének 365-öt része.

Ne hagyd ki!