Idén április elseje óta elérhető egy ingyenes banki megoldás Magyarországon. A fizetési kérelem a küldő és a fogadó félnek is ingyenes, az összegnek pedig csupán a bankszámlánk szab határt.
2024. április 1-jétől új, költségmentes banki megoldás, a fizetési kérelem érhető el a magyar bankoknál, ami lehetőséget nyújt arra, hogy pénzt küldjünk vagy fogadjunk utalási díj nélkül. Ez mindkét fél számára ingyenes, és az átutalás azonnal teljesül - számol be az Infostart.
Nincs tranzakciós díj és semmilyen más költség sem
A módszer működése egyszerű: a küldő fél kiválasztja a fizetési kérelem opciót, majd megadja a címzett nevét és bankszámlaszámát. A fogadó fél erről értesítést kap, és eldöntheti, hogy elfogadja vagy elutasítja a kérelmet.
A fizetési kérelem elvben minden hazai banknál elérhető, és mindkét félnek ingyenes, annak is, aki kapja, és annak is, aki adja a pénzt. Nem terheli díj és tranzakciós illeték sem.
Ez a megoldás különösen előnyös nagyobb összegű pénzmozgásoknál, például autóvásárlásnál vagy családi pénzügyek intézésekor, mivel nincs összegkorlátja, csak a számlaegyenleg szab határt a lehetőségeknek. Bár jelenleg kevesen ismerik és használják, a fizetési kérelem népszerűségének növekedésével várhatóan megjelennek majd a visszaélések is. Ezért fontos, hogy csak megbízható forrásból fogadjunk el kérelmeket.
Ez az innováció egyszerűsíti és olcsóbbá teszi a banki ügyintézést, ugyanakkor megköveteli a felhasználóktól, hogy körültekintően kezeljék az új lehetőséget.
Idehaza jelenleg fizetési kérelmet küld: CIB, Erste, Gránit Bank, Magnet Bank, MBH Bank, OTP, Raiffeisen, Unicredit.
Fizetési kérelmet fogad: CIB, Erste, Gránit Bank, K&H, Magnet Bank, Magyar Cetelem, Merkantil Bank, MBH Bank, OTP, Raiffeisen, Unicredit, Wise.
Fizethetünk a saját pénzünk után
Hogy mindez miért különösen fontos? Mert mint arról ebben a cikkünkben is beszámoltunk, lejárt a moratórium, így januártól pénztárcánkon érezzük a kormány által megemelt tranzakciós illeték átutalási és készpénzfelvételi költségek emelkedéséhez vezető tételeit. Ezt a bankok idén még nem háríthatják át ügyfeleikre, 2025-ben azonban már megtehetik, és - miként a OTP bejelentése mutatja - meg is teszik. Tavasszal pedig újabb áremelések jöhetnek.