Gyógyszer női kézben
Fotó: Shutterstock

123 évesen is hasít a legendás magyar vállalat

A Richter árfolyamhatástól megtisztítva, továbbra is kétszámjegyű bevételnövekedéssel számol az idén - mondta Orbán Gábor vezérigazgató a vállalat első negyedéves eredményeit értékelő sajtótájékoztatón.


A vezérigazgató sikeresnek nevezte az első negyedévet, elmondta, hogy minden teljesítménymutató pozitívan alakult, meghaladta az előző negyedévben elértet. A legnagyobb kockázatot az idei tervekre az ellátási lánc problémái jelenthetik a vezérigazgató szerint. Példaként említette, hogy globálisan az Egyesült Államokban, Nagy-Britanniában, Franciaországban, és Hollandiában hiány alakult ki egyes termékekből. Megjegyezte, hogy emiatt a Richter raktárai tele vannak, a korábbinál sokkal jelentősebb tartalékoknak azonban nagy ára van.

Bár a szállítások ütemezése, valamint a nagykereskedők által végrehajtott készletleépítések, és -feltöltések hatással voltak az árbevételre, a legtöbb kulcsfontosságú termék esetében összességében jelentős forgalmat tapasztaltak. Az első negyedévben neuropszichiátria (CNS) és a nőgyógyászati üzletág maradt a növekedés fő hajtóereje (mindkettő 20 százalék feletti, árfolyamszűrt növekedéssel), míg a biotechnológia üzletág bevételei - az alacsonyabb bázisnak köszönhetően - szintén megugrottak. A generikus üzletág nem tudott növekedni, részben a gyenge orosz rubel negatív árfolyamhatása, részben a korábban kiszállított mennyiségek miatt. A vezérigazgató elmondta, az idén először a fogamzásgátlókat tekintve Európa legnagyobb szállítói lesznek.

A korrigált kamatfizetés és adózás előtti eredmény (EBIT) 10,5 százalékkal 65 milliárd forintra nőtt az első negyedévben, az előrejelzés szerint idén 725-750 millió euró lehet. A negyedévben a működési költségek 17 százalékkal nőttek éves összevetésben, a kutatás-fejlesztési (k+f) kiadások miatt, ezen belül a k+f kiadások 33 százalékkal nőttek, elsősorban a biotechnológia és neuropszichiátria üzletágakban a számos projektet tartalmazó klinikai program előrelépése miatt. Minden üzletágukban aktívan fejlesztenek, 5 projekt fut a klinikai fázisban jelenleg, amit a vállalat történetében egyedülálló.

Az MTI megjegyzi, a budapesti székhelyű Richter Gedeon Nyrt. az egyik legnagyobb kelet-közép-európai (KKE) gyógyszeripari vállalat, amely Nyugat-Európában, Kínában, Latin-Amerikában, valamint Ausztráliában is közvetlen piaci jelenlétet épített ki. A 2023. év végén a 4,3 milliárd euró tőzsdei értékkel bíró vállalat ugyanebben az évben mintegy 2,1 milliárd euró konszolidált árbevételt ért el. A társaság termékpalettája számos terápiás területet - nőgyógyászati, központi idegrendszeri, szív- és érrendszeri - ölel fel. A KKE-régió legnagyobb k+f központjával rendelkező vállalatnál az eredeti kutatás a központi idegrendszer megbetegedéseire irányul, a társaság jelentős erőforrásokat fordít bioszimiláris termékek fejlesztésére is.

A Richter Gedeon Nyrt. alapításának története egészen 1901-ig nyúlik vissza, amikor az alapító, Richter Gedeon gyógyszerész megvásárolta a Sas Patikát, melynek laboratóriumában nem csak saját cége, de az egész magyar gyógyszeripar alapjait is megteremtette.


Ne hagyd ki!