A Wi-Fi mögött álló technológia is folyamatosan fejlődik. Tavaly a 6-os generációját használtuk, azonban indul az elődjénél nagyjából ötször gyorsabb 7-es széria. Egyébként a Wi-Fi kihívója lehet a Li-Fi is a jövőben.
Indul a villámgyors Wi-Fi 7
Bejelentette a szabványokat kidolgozó és karbantartó Wi-Fi Alliance, elindította az Wi-Fi legújabb verziójának hitelesítési programját. Ez azt jelenti, innentől a Wi-Fi 7-et támogató eszközök gyártóit hivatalosan minősíthetik. Ezzel egyfajta garanciát nyújtanak a vásárlóknak, hogy azok termékei valóban megfelelnek az új specifikációnak. Tehát képesek biztosítani a nagyobb átviteli sebességet és az extra szolgáltatásokat.
A Wi-Fi 7-es generációjának a hivatalos neve 802.11be. Az ezzel kompatibilis routerek már megjelentek a piacon. Az új vezetéknélküli technológia a lényegesebb mutatókban jelentősen felülmúlja az elődjét. A becslések szerint akár 40 GB/s átviteli sebességre is képes lehet, ami több mint ötszöröse az elődje maximális teljesítményének.
Az Intel és a Broadcom be is mutatta a Wi-Fi 7 sebességét, amely náluk 5 GB/s-os értéket mutatott, szemben a Wi-Fi 6 1,7 GB/s-os maximumával. A Wi-Fi 7 ezt az eredményt a 2,4 GHz-es, 5 GHz-es és 6 GHz-es frekvenciák közötti zökkenőmentes váltással éri el, lehetővé téve a kompatibilis eszközöknek, hogy egyszerre mozogjanak ezeken a frekvenciákon.
Azonban a Wi-Fi 7 2024-es bevezetése nem jelenti azt, hogy mindenki azonnal hozzá fog férni a technológiához. Például nem tapasztalható teljesítményjavulás, ha a régebbi készülékek nem tudják kihasználni a Wi-Fi 7 előnyeit.
Wi-Fi helyett itt a Li-Fi
Egyébként mérföldkőhöz érkezett a fényalapú, vezeték nélküli kommunikációs technológia, azaz a Li-Fi fejlesztése a nyáron. A fejlesztő Institute of Electrical and Electronics Engineers (IEEE) csapata szabványba foglalta a modern kommunikációs eljárást. A Wi-Fi 7 szabványának érkezése azért volt nagyon fontos a Li-Fi üzletágának a fejlődése szempontjából, mert közös nevezőre hozhatja a különböző gyártók próbálkozásait. Így gyorsulhat a terjedése, valamint biztosíthatja azon termékek kompatibilitását egymással, amelyek követik a szabványban foglaltakat.
Azonban a Li-Fi nem mindenhol válthatja a Wi-Fi-t. Mivel a technológia fényalapú, az adónak és a vevőnek tisztán rá kell látnia egymásra. Emellett bizonyos hatótávolságon belül kell lenniük ahhoz, hogy az adatátvitel megbízhatóan és nagy sávszélességen működhessen. Ezért leginkább beltérben alkalmazható. Az egyik lehetséges felhasználási módja irodai környezetben lehet, ha a Li-Fi eszközök az adott helyiség világítási hálózatára kapcsolódnak.