Botrány-botrány után
Johnson ellen június elején saját pártjának alsóházi frakciója terjesztett be bizalmatlansági indítványt, miután az elmúlt hónapokban kiderült, hogy a londoni miniszterelnöki hivatalban és más kormányintézményekben a koronavírus-járvány megfékezésére korábban elrendelt szigorú korlátozások idején több kerti partit, ivászatokkal kísért társasági összejöveteleket tartottak, nem egyszer Johnson részvételével.
A közkeletűen "partygate" néven emlegetett ügy Johnson 2019-ben kezdődött miniszterelnöki időszakának eddigi legnagyobb belpolitikai botrányává fajult.
Johnson a bizalmi szavazást megnyerte ugyan, de az alsóházi konzervatív pártcsoport tagjainak 41 százaléka ellene szavazott. Ha a Covid-buli nem lett volna elég, a legutóbbi botrányt az robbantotta ki, hogy kiderült: Johnson úgy nevezte ki februárban a konzervatív frakció szavazási és pártfegyelmének biztosításáért felelős kabinetiroda helyettes vezetőjévé Chris Pincher képviselőt, hogy korábban tájékoztatták a Pincher ellen szexuális molesztálás gyanújával tett bejelentésekről.
Most mi lesz?
"Befolyásos tory képviselők jelezték, hogy egy hónapra rövidítenék le Boris Johnson utódjának kinevezési idejét, miután a kormányfő távozott a Konzervatív Párt éléről" írja élő közvetítésében az Index hírportál. Mindezt azért, mert a hagyományos menetrend szerint egész nyáron elhúzódna a választási procedúra, és ősznél előbb ténylegesen nem távozna a hatalomból Johnson, ezt pedig egyre kevesebben szeretnék.
A javaslattal a brit alsóházi konzervatív frakció legbefolyásosabb szakpolitikai irányadó és végrehajtó testülete, a kormányzati tisztséget nem viselő képviselők alkotta „1922 Bizottság” tagjai álltak elő. A bizottság onnan kapta a nevét, hogy az alapítók az 1922-es parlamenti választásokon kerültek be a londoni alsóházba, és feladatai közé tartozik a Konzervatív Párt mindenkori vezetőválasztási folyamatának irányítása is.