Virágos réten három gyermekével sétáló apa
Fotó: Unsplash

Befektetés a jövőbe - Fenntarthatóságra felkészülni!

Európa fenntartható gazdaságot épít, amire a kis- és középvállalkozásoknak is fel kell készülniük. Hogyan? – kérdeztük Nagy Juliannától és Deme Ágnestől a KPMG tanácsadócég szakértőitől.

Elvárásból versenyelőny

Nagy Julianna, a KPMG szenior menedzsere

Nagy Julianna, a KPMG szenior menedzsere

Fotó: Haszon Magazin

Az Európai Unió néhány évtizeden belül szeretne átállni a klímasemleges gazdaságra, melynek elősegítésére számos uniós szintű jogszabályt alkottak. Ezek elsősorban a nagyobb vállalkozásokat érintik, de a kkv-knak sem árt felkészülni a bevezetésükre – hívja fel a figyelmet Deme Ágnes, a KPMG menedzsere. Egy konkrét példát is említ, miszerint az EU taxonómia rendeletében meghatározta, mely vállalkozási tevékenységek számítanak környezeti szempontból fenntarthatónak, a finanszírozó bankok pedig el is kezdték átnézni, a portfóliójukban mekkora a zöld tevékenységet végző ügyfelek aránya. Így a felelősen gondolkodó kkv vezetőknek első lépésként már most fel kell mérniük, hol tartanak a fenntarthatóság területén. Mivel ebbéli eredményeiket alá is kell majd támasztaniuk első körben a vevőik és finanszírozóik felé, időben el kell kezdeni gyűjteni strukturáltan az erre vonatkozó információkat. Olyan ez, mint a következő ISO, aki az elsők között bevezeti, az versenyelőnyre tehet szert, mivel a partnerek előbb-utóbb úgyis megkövetelik majd a betartásukat – jegyzi meg Nagy Julianna, a KPMG szenior menedzsere.

​Hol kell fejlődni?

Deme \u00c1gnes, a KPMG menedzsere

Deme Ágnes, a KPMG menedzsere

Fotó: Haszon Magazin

Hogy pontosan milyen irányelvek beépítésére szükséges felkészülni, azt egy betűszó, az ESG írja le, aminek 3 lába van, a környezeti, a társadalmi és a vállalatirányítási fenntarthatóság. Egy kkv akkor működik fenntarthatóan, ha mindhárom területen fejlődni tud és stabil teljesítményt ér el – mondja Deme Ágnes. Környezeti szempontból például az üvegházhatású gázok kibocsátásának csökkentésével, a biodiverzitás megőrzésével, a hulladékgazdálkodással kell foglalkozni. Társadalmi szempontból a megfelelő munkakörnyezet kialakítása, a munkavállalók jogainak betartása és jól létének fejlesztése számít előrelépésnek, míg vállalatirányítási szempontból a fenntarthatósági elvek és szabályok vállalati kultúrába, azaz a cégek mindennapjaiba történő beépítése lehet elvárás. Mindezt nem egy csapásra kell meglépni. Fel kell mérni, hol tart a vállalkozás és ahhoz képest kell fejlődést felmutatni – mondja Nagy Julianna, aki szerint a ma még külön készülő üzleti stratégia, pénzügyi beszámoló és ESG cselekvési terv a jövőben egy integrált jelentéssé fog egyesülni még a legkisebb cégeknél is.


Ne hagyd ki!