Mikre figyeljünk, ha projektmenedzsment képzést választunk?
Fotó: Freepik

Mikre figyeljünk, ha projektmenedzsment képzést választunk?

Manapság már a legtöbb szervezetben mindennaposak a projektmunkák, azonban sok helyütt még mindig alulértékelik a projektmenedzsment fontosságát, ezért a projektek közel fele kudarccal végződik. Problémát jelent, hogy nincs elegendő képzett és tapasztalt projektmenedzser, a projektvezetők nem jártasak a módszertanokban, nem kezelik megfelelően a kockázatokat, ami a projektek bukásához vezet. Cikkükben most megnézzük, hogy min múlik a projektek sikere, miért fontos a projektmenedzserek tréningezése. Továbbá tanácsokat adunk, hogy milyen kritériumok szerint érdemes projektmenedzsment képzést választani.


Mi a projektmenedzsment sikerének titka?

Bár a projektmenedzsment nem nevezhető explicit tudománynak, azaz nincsenek garantált sikert biztosító tényezői, az eredményesség alapvetően 4 tényezőn múlik:

  1. Szervezeti kultúra és felépítés - A sikerek érdekében elengedhetetlen a támogató feladatkultúra, a megfelelő irányítás, valamint az érték alapú szemlélet.
  2. Hatékony projekt- és program- és projektportfólió-menedzsment folyamatok - Fontos, hogy a folyamatok mindig legyenek egységesek és átláthatók, és mindenki tisztában legyen a saját felelősségeivel és hatáskörével.
  3. Projektmenedzsment tudás és készségek - Minél tapasztaltabb egy projektmenedzser, annál valószínűbb, hogy képes lesz leküzdeni a projekt során felmerülő kihívásokat. A sikeres projektmenedzsereket nemcsak a módszertani tudás, hanem erős soft és hard készségek jellemzik. A vezetői képességek elengedhetetlenek.
  4. Professzionális szoftverek használata - Megfelelő informatikai háttérrel csökkenthető az adminisztráció. A projektmenedzsment szoftverek a lehető legjobb áttekintést nyújtják az összes releváns KPI-ról, és megbízhatóan jelenítik meg a fontos adatokat. Emellett támogatják az együttműködést és az információkhoz szükséges hozzáférést a csapattagok számára.

Miért fontos a projektmenedzsment képzés?

Egyre inkább elvárássá válik, hogy a projektvezetők nemzetközileg is elismert minősítésekkel rendelkezzenek. A megbízások során oklevelekkel kell alátámasztaniuk, hogy birtokában vannak a megfelelő módszertani ismereteknek és eszköztárnak, valamint releváns tapasztalatot is fel tudnak mutatni.

A megfelelő projektmenedzsment minősítések kulcsfontosságúak, hiszen jelentősen növelik a projektmenedzserek piaci értékét és a szervezetek esetében nagyszerűen beépíthető a karrierutakba. A versenyképesség fenntartása érdekében tehát elengedhetetlen a folyamatos fejlődés, az iparági és módszertani ismeretek megszerzése, az interperszonális készségek fejlesztése.

Projektmenedzsment k\u00e9pz\u00e9s

Fotó: Freepik

Ezekre érdemes figyelni projektmenedzsment képzés választásakor!

Amennyiben a legjobb projektmenedzsment képzést szeretnénk megtalálni, fontos, hogy kizárólag hiteles és szakmailag felkészült tanácsadó céget válasszunk, hogy biztosan magas szintű elméleti és gyakorlati tudást kaphassunk.

Milyen kritériumokat célszerű figyelembe venni?

1.Projektmenedzsment minősítések

Figyeljünk arra, hogy a képzéseket kizárólag nemzetközi minősítésekkel - például CAPM, PMP, PMI-PBA, PMI-ACP - rendelkező trénerek tartsák. Különösenvizsgafelkészítő kurzusok esetén elengedhetetlen az oktató saját vizsgatapasztalata, hiszen csak így tud hatékony támogatást nyújtani az éles megmérettetésen várható kérdéstípusokkal és trükkökkel kapcsolatban.

2.Gyakorlati tapasztalat

Kizárólag olyan tréninget válasszunk, ahol a tréner maga is rendelkezik gyakorlattal, a projektvezetést ugyanis nem elegendő elméletben ismerni. Az igazán hiteles oktatók akár több tucat csapat és szervezet agilizálódását segítették, valamint valós, projekteket támogattak, így megfelelő segítséget tudnak adni a résztvevőknek.

3.Tréneri kompetenciák

A projektmenedzsment képzések interaktívak, ezért ahhoz, hogy hatékonyak lehessen, szükséges, hogy a képzés vezetője tréneri kompetenciákkal rendelkezzen. A résztvevők ugyanis nem előadásokat hallgatnak, hanem aktív részesei a folyamatnak, szerepjáték elemek és különböző gyakorlatok szimulálják az éles helyzeteket.

4.Kiscsoportos foglalkozások

A tanulás hatékonysága miatt nagyon fontos a kis létszám, ezért célszerű olyan workshopra jelentkezni, amely max. 10 fővel indul.

5.Életszerűség

A tréning minél életszerűbb és folyamat orientáltabb, annál eredményesebb. Fontos, hogy az elméleti ismeretek gyakorlati példákkal legyenek alátámasztva, és az oktató rugalmasan tudjon reagálni a résztvevők felmerülő kérdéseire, problémáira.

Amennyiben szeretnéd Te is bővíteni kompetenciáidat és ismereteidet, nézz szét a Proman Consulting kínálatában, ahol tradicionális projektmenedzsment képzéseket, CAPM, PMP, PMI-PBA vizsgafelkészítő tanfolyamokat találsz. Projektvezetőként és projekt csapattagként nemzetközileg is elfogadott módszereket és eszköztárakat sajátíthatsz el. (x)


Ne hagyd ki!