A Nemzeti Adó- és Vámhivatal dél-dunántúli nyomozói nagyüzemben működő számlagyárat buktattak le. A bűnözői csoport igény szerint gyártotta megrendelőinek a meg nem történt gazdasági eseményekről kiállított számlákat. Az akció látványos részéről videó is készült.
A budapesti bűnszervezet 505 millió forint kárt okozott a költségvetésnek, a szerb származású bandavezért wellnesszezés közben fogta el a MERKUR.
A bűnelkövetői csoport többszintű cégláncolatot hozott létre és működtetett főként budapesti és Pest vármegyei cégekből. Jellemzően Pest vármegyében működő társaságokat szolgáltak ki - úgy, hogy nagyüzemben állítottak ki részükre fiktív számlákat, különféle tartalommal.
A bűnszervezet nem korlátozta a számlakiállítást egy adott termékkörre vagy szolgáltatásra. Tucatnyi haszonhúzó cég megrendelései alapján dolgoztak, a fiktív számlákat rugalmasan, tevékenységi körhöz igazítva töltötték meg tartalommal., írja közösségi oldalán a NAV.
A számlagyár működésének célja kizárólag az volt, hogy az alapvetően legális gazdasági tevékenységet folytató megrendelők, a bűnszervezettől befogadott számlák általános forgalmi adó (áfa) tartalmával jogosulatlanul csökkenteni tudják áfa-fizetési kötelezettségüket és a bűnszervezet általi visszaosztásból készpénzhez jussanak. Tevékenységükkel 505 millió forint vagyoni hátrányt okoztak, amely a kiállított fiktív számlák áfa-tartalmából tevődött össze.
A bűnszervezet felszámolására szervezett akcióban 60 helyszínen gyűjtöttek személyi és tárgyi bizonyítékokat a nyomozók.
A 100 %-os vagyonbiztosítást eredményező intézkedések keretében ingatlanok, gépjárművek, tárgyi eszközök, céges számlák, készpénz és egy hajó lefoglalásával, illetve zár alá vételével biztosították a nyomozók az okozott vagyoni hátrány megtérülését.
A MERKUR kommandósai hajnalban ütöttek rajtuk és fogták el a bűnbanda legfőbb irányítóját, aki éppen welnesszezett. A bevetési egység ezután lecsapott a vezér vejére is, aki másodirányítói szerepet töltött be a bűnszervezetben.
Kizárólag ő vehette fel a bűnszervezet által használt cégek bankszámláiról -ATM automatákból- a visszaosztáshoz használt több 100 millió forint készpénzt.
A két férfit és a cég könyvelőnőjét bűnszervezetben és üzletszerűen elkövetett, különösen jelentős vagyoni hátrányt okozó költségvetési csalás bűntett miatt hallgatták ki gyanúsítottként, majd őrizetbe vették a pénzügyi nyomozók.
Mindhárom terhelt letartóztatását elrendelte a Kaposvári Járásbíróság. A bíróság elmarasztaló ítélete esetén a gyanúsítottak akár 20 év szabadságvesztés büntetésre is számíthatnak.