7 tipp autósoknak a légkondi biztonságos használatára
Fotó: Shutterstock

7 tipp autósoknak a légkondi biztonságos használatára

Nyakunkon a nyári meleg, egyre többen kapcsolják be az autókban a légkondit. A Vezess.hu autós szakportál 7 pontban foglalta össze, hogy miért és hogyan kell tisztítani a berendezést.


A berendezés utastéri hőcserélőjén lecsapódik a pára, miközben működés közben lehűl. Az így képződött víz részben kicsorog a kondenzvíz-elvezető csöveken keresztül az autó „alá”, de valamennyi ottmarad a hőcserélőn, amely az autó vagy a légkondicionálás leállításakor ismét elpárolog, nedves közeget hozva létre a szellőzőrendszerben. Ez a nedves felület megköti a levegőben lévő porszemcséket, így kialakul egy olyan réteg, amelyben a baktériumok remekül érzik magukat. A kórokozókat befújjuk az utastérbe, miközben a hűsítő levegő áramlik befelé.

7 tipp


1. A légkondicionálóból bekapcsoláskor érkező poshadt szag jelzi, hogy ideje tisztítani a rendszert.

2. Fontos évente legalább egyszer fertőtleníteni a kocsik szellőzőrendszerét.

3. A pollenszűrő cseréjéről se feledkezz meg, mert az eltömődött szűrő egyrészt gátolja a légcserét, másrészt utat engedhet a koszos levegőnek.

4. A szervizekben rendszerint egy csőrös spray-t használnak, amelynek a hosszú, a szórófejre csatlakoztatható csövét bedugják a szellőzőrostélyon, és kifelé húzva fújják ki a flakon tartalmát: ami tisztít és fertőtlenít.

5. Talán az egyik legegyszerűbb és legbiztonságosabb módja az autó belsejének fertőtlenítésére az ózon, ami az egyik legerősebb oxidálóanyag, baktériumot, vírust, sőt, bármit, aminek rossz szaga van – igazából a jó illatú légfrissítőket is –, azonnal kinyírja.

6. Otthoni megoldásként kaphatók fertőtlenítőspray-k, amelyeket járó motorú, maximumra kapcsolt légkondicionáló mellett, belső keringetésre zárt szellőzőrendszerű autó utasterébe kell használni.

7. Ha nagyon elhanyagoljuk a klímatisztítást, a hőcserélőn olyan szinten rakódhat le a kosz, hogy egy mohaszerű penészes réteg alakul ki. Ezt csak a szellőzőrendszer megbontásával, a hőcserélő kiszerelésével lehet eltávolítani. (Forrás: Vezess.hu)


Ne hagyd ki!