A kezdő befektetők gyakran követik el ugyanazokat a hibákat, pedig ezek tudatos döntésekkel megelőzhetők. Nem árt meghatározni a célt, megismerkedni a pénzügyi eszközökkel, valamint a tranzakciós és egyéb költségekkel, de a mohóság vagy a félelem sem tesz jót.
Az egyik leggyakoribb kezdő befektetői hiba, hogy az ember túl gyorsan, túl nagy összeggel száll be, és gyakran olyan eszközökbe, amelyeket nem is ért igazán - írja az Economx. A gyors meggazdagodás illúziója, mint például a bitcoin hirtelen árfolyam-emelkedése az elmúlt hetekben, könnyen elhomályosítja a józan észt. Pedig a kriptopiac éppúgy képes rövid idő alatt visszaesni, mint ahogyan szárnyalni.
Mire, hogyan, mennyiért?
Sokan befektetési cél és stratégia nélkül vágnak bele az üzletelésbe, kizárólag a nyereséget szem előtt tartva. Pedig a jól körülhatárolt cél – például lakásvásárlás vagy nyugdíj-előtakarékosság – alapvetően meghatározza, milyen eszközökbe érdemes fektetni, és milyen kockázatot vállalhatunk.
Az érzelmi döntések – mint a félelemből történő eladás vagy a mohóság vezérelte vásárlás – szintén komoly károkat okozhatnak. A sikeres befektetők képesek nyugodtak maradni, és előre meghatározott szabályok alapján döntenek.
Ezek most a legkapósabb állampapírok
Sokan állampapírba teszik megspórolt pénzüket. A magyar állampapírok 17. heti népszerűségi sorrendje az alábbi volt:
1. Fix Magyar Állampapír: 98,95 milliárd Ft,
2. Bónusz Magyar Állampapír: 66,45 milliárd Ft,
3. Magyar Állampapír Plusz és nyomdai Magyar Állampapír Plusz: 14,06 milliárd Ft,
4. Kincstári Takarékjegy: 9,32 milliárd Ft,
5. Prémium Magyar Állampapír: 5,18 milliárd Ft.
Ami az éves összesítést illeti, 2479 milliárd forintnál jár a lakossági állampapírok bruttó értékesítése. Ebből 1262 milliárd forintért a FixMÁP felelt, 670 milliárdot a BMÁP vonzott be, a harmadik helyen álló MÁP Pluszt pedig 243 milliárd forintért vették idén a befektetők, nem számítva a Nyomdai Magyar Állampapír Plusz adatait - írtuk múlt héten.