Befektetési céget büntetett a jegybank
Fotó: Shutterstock

Befektetési céget büntetett a jegybank

Az MNB 30 millió forint bírságot szabott ki az SPB Befektetési Zrt.-re, egyebek között az ügyletkötéseket megelőző ügyféltájékoztatási gyakorlat, a termékirányítási szabályok megsértése és a független alapon befektetésre kínált pénzügyi eszközök kiválasztási folyamatának hiánya miatt - jelentette be a jegybank.

A hiányosságok nem érintik a befektetési szolgáltató megbízható működését, de azok kijavítása elengedhetetlen.

Az MNB célvizsgálatot folytatott le az SPB Befektetési Zrt.-nél (SPB). Egyebek közt a befektetési szolgáltató ügyletkötést megelőző ügyféltájékoztatási gyakorlatát és a független alapon nyújtott befektetési tanácsadási folyamatot tekintette át.
A vizsgálat - amely a 2021. június 1-jétől az ellenőrzés lezárásáig terjedő időszakot tekintette át - fókusza a társaság tulajdonosa, az SPB Management Kft. által kibocsátott vállalati kötvények értékesítésére irányult. Az értékpapírt a befektetési szolgáltató tavaly július óta már nem forgalmazza ügyfeleinek - jegyezte meg az MNB.

Megállapították, hogy az SPB gyakorlata szerint nem független alapon és független alapon is nyújtott tanácsadást, azonban a két tevékenységet személyi szinten nem választotta el megfelelően.

A befektetési szolgáltató a rendszeres felülvizsgálatai során nem vette figyelembe a tulajdonos-kibocsátó pénzügyi helyzetében felmerülő - a kötvények kockázatára, s így azok befektetői célpiacára is ható - negatív változásokat. Ennek köszönhetően az SPB termékirányítási tevékenysége magában hordozta annak a kockázatát, hogy a megnövekedett kockázatú kötvények nem megfelelő kockázati besorolású ügyfelek számára is értékesíthessék.

Az MNB azt is feltárta, hogy az SPB számos ügyfelét nem tájékoztatta megfelelően a tulajdonos-kibocsátóval meglévő jogi és gazdasági kapcsolatáról, a kötvények visszaválthatóságáról, likviditási jellemzőiről, kockázatairól, illetve a kibocsátás zártkörű voltáról (s így a tőkekivonás korlátairól).

Az MNB határidő kitűzésével kötelezte az SPB-t az egyes jogsértések kiküszöbölésére, illetőleg arra, hogy az ezzel összefüggésben megtett intézkedésekről számoljon be a pénzügyi felügyeletnek.

A bírság összegének kiszabásában súlyosító körülménynek minősült bizonyos jogsértések rendszerszintű jellege, kockázati besorolása, illetve azok többszöri, sorozatos elkövetése. Enyhítő körülménynek számított ugyanakkor a társaság alacsony piaci részesedése, illetve hatásbesorolása.


Ne hagyd ki!