Lakáshitel felvétele előtt sokan nem tudják, hogy a bankok szigorú feltételekhez kötik az ingatlan fedezetként való elfogadását. A zártkerti ingatlanok, az iroda megnevezésű vagy a jogilag rendezetlen státuszú lakások, de van, hogy a vályogházak vagy nyaraló besorolású ingatlanok is kívül esnek a hitelezhetőségi körön.
A bankok kizárólag a tulajdoni lapon szereplő besorolást veszik figyelembe, nem pedig az ingatlan tényleges használatát vagy kinézetét. Ha egy nyaralóövezetben lévő, családi háznak tűnő épület a tulajdoni lapon mégis nyaralóként szerepel, máris szűkebbek a hitelfelvételi lehetőségek. Ugyanakkor a használatbavételi engedély nélküli ingatlant vagy az olyan ingatlant, amire nem köthető vagyonbiztosítás, garantáltan elutasítja a pénzintézet. A foglalózás előtt feltétlenül tájékozódni kell tehát a kiszemelt ingatlan elfogadhatóságáról a banknál, nehogy kellemetlen meglepetés érjen” - mondta Korponai Levente, a money.hu szakértője.
Ők adnak hitelt nyaralóra
A nyaraló vásárlásához igénybe vehető hitelkonstrukciók terén jelenleg öt hazai pénzintézet - a CIB, az Erste, a K&H, a MagNet és az OTP - kínál kedvező lehetőségeket. A bankok árazása a piaci kamatozású hitelekhez igazodik, ami azt jelenti, hogy az ügyfelek gyakorlatilag ugyanolyan kamatok mellett juthatnak nyaraló-finanszírozáshoz, mint lakóingatlan esetében. Fontos ugyanakkor felhívni a figyelmet, hogy egyes pénzintézeteknél a maximális finanszírozási arány nyaraló vásárlásnál alacsonyabb lehet a lakóingatlanokénál.
A hitelelbírálás során a bankok részéről külön figyelmet érdemel az ingatlan műszaki állapota. A vályogház szerkezet például önmagában nem jelent automatikus kizáró okot, ugyanakkor a sikeres hitelügyintézés érdekében elengedhetetlen, hogy az ingatlan rendelkezzen megfelelő vízszigeteléssel, valamint köthető legyen rá lakásbiztosítás.
Még két lehetőség
A lakáscélú hitellel nem finanszírozható ingatlanok esetében a szabad felhasználású jelzáloghitel megoldás lehet, igaz, magasabb kamatokkal. Az ilyen típusú hitelhez egy másik, megfelelő értékű és típusú ingatlan bevonása szükséges fedezetként, ami lehet a hiteligénylő, de akár más - leggyakrabban családtag - tulajdonában álló ingatlan is. Utóbbi esetben a fedezetként bevont ingatlan tulajdonosa zálogkötelezett lesz az hitelügyletben.
További alternatíva lehet a személyi hitel, amely már fedezet nélkül is akár 15 millió forintig elérhető a nagyobb bankoknál. A legkedvezőbb személyi kölcsön kamat jelenleg a piacon 9,64%, ami 15 millió forintos hitelösszeg esetén, 8 éves futamidővel, havi közel 226 ezer forintos törlesztést jelent.