Lehetőséget nyithat új devizahiteles perekre az Európai Bíróság április 30-ai ítélete, amely egy svájci frankos devizahitel-szerződés kapcsán mondta ki: a tisztességtelen árfolyamkockázati kikötés semmissé teheti a szerződést.
A Haszon hírlevele (Itt tudsz rá feliratkozni) kitér arra, a döntés szerint a hitelező a tisztességtelen feltételek révén jogalap nélkül gazdagodott, ezért köteles visszatéríteni a pénzt az adósnak, amennyiben utóbbi ezt kezdeményezi. A bíróság ezzel nemcsak egyedi ügyben hozott döntést, gyakorlatilag felülvizsgálatra szólította fel a tagállami bíróságokat is, ha a szerződésben nem történt megfelelő kockázatfeltárás.
Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter szerint akár lezárt perek is újranyílhatnak, ha az érintett szerződésekben nem volt megfelelő az előzetes tájékoztatás az árfolyam- és kamatkockázatokról. A devizahiteles perek 2015 óta kevés sikert hoztak az adósoknak, ám a mostani döntés új helyzetet teremthet.
Az AxFina Hungary (korábban Lombard Lízing) által 2007-ben kötött lízingszerződés ügyében fordult a Kúria előzetes döntéshozatali kérelemmel az Európai Bírósághoz 2023 októberében. A legfelsőbb magyar bíróság ebben azt tudakolta a luxembourgi székhelyű testülettől, hogy ha megállapítják egy szerződéses feltétel tisztességtelen jellegét - jelen esetben azét, amely az árfolyamkockázatot a fogyasztóra hárította -,akkor annak milyen jogkövetkezményei vannak a hitelezőre, illetve az adósra nézve.
A portfolio. hu szerint bár elsőre radikálisan (reményt keltően) hangzanak az Európai Bíróság megállapításai, és joggal kezdtek el reménykedni a jogorvoslatot kereső devizahitelesek százai vagy ezrei, néhány tényszerű megállapítással azért érdemes lehűteni a kedélyeket:
- a bíróság ítélete a konkrét ügyben mutat irányt a Kúriának és rajta keresztül a magyar bíróságoknak, nem terjed ki közvetlenül a szerződések és peres ügyek tömegére,
- a konkrét ügyben az árfolyamkockázatról szóló nem megfelelő tájékoztatás lett annak jogalapja, hogy megállapítsák a szerződéses feltétel tisztességtelen jellegét, ám ez nem egységesen áll meg minden devizahiteles ügy esetében, így feltehetően nem lehet rá rutinszerűen hivatkozni, pláne a más típusú hivatkozási alappal korábban beadott keresetek esetében,
- bár a konkrét ügyben elég egyértelmű iránymutatást ad az Európai Bíróság, a szerződés érvénytelenségének a kimondása a legtöbb esetben valószínűleg nem lesz ennyire egyértelmű, ahogy itt történt,