Továbbra is órásiak a különbségek a fizetésekben az EU-tagországaiban. Míg 2023-ban egy teljes munkaidős alkalmazott havi bruttó átlagfizetése Luxemburgban 6755 euró, azaz közel 2,8 millió forint volt, addig Magyarországon alig több, mint 550 ezer forint (1400 euró). Az EU átlaga 3155 euró volt.
Jelentős különbségek vannak az Európai Unió tagállamai között a fizetések tekintetében – derül ki az Eurostat 2023-as adataiból. Az uniós átlag szerint egy teljes munkaidős alkalmazott havi bruttó bére 3155 euró, de ez az érték jelentős, az országok között akár hatszoros eltérést is elfed. A legmagasabb átlagfizetés Luxemburgban volt - 6755 euró -, míg a legalacsonyabb Bulgáriában, ahol ez az összeg mindössze 1125 euróra rúgott. Magyarország is a sereghajtók között végzett: nálunk a bruttó havi átlagbér 1400 euró körül alakult - számol be az Economx.
Akárhonnan nézzük, sereghajtók vagyunk
A bérek vásárlóerejét nézve sem sokkal kedvezőbb a helyzet: míg nominálisan hatalmas a szakadék az országok között, vásárlóerő-paritáson számolva ez a különbség még mindig 2,6-szoros. Az EU-n belül így is Luxemburg vezet 4479 euróval, míg Görögországban, Magyarországon és Bulgáriában 1700 euró körüli értékek jellemzők.
Az EU-n kívüli országok közül Svájc toronymagasan vezet: az ottani havi bruttó átlagfizetés elérte a 8104 eurót 2023-ben. Norvégiában ugyanez 5027 euró volt, az Egyesült Királyságban pedig 4220 euró (illetve helyi pénzben mindhárom országban). Az európai rangsor legalján, az egyetlen helyként, ahol 1000 euró alatti értéket találunk, Törökország áll, ahol az átlagfizetés mindössze 873 euró.
Jövőre minden kiderül a fizetésekről
Hamarosan egyébként az is kiderül, mennyit keresnek a kollégáink. A bérek átláthatóságára kidolgozott európai uniós irányelv célkitűzéseit ugyanis 2026. június 7-éig kell teljesíteniük a tagállamoknak illetve azon belül a munkaadóknak.
A cégeknek nyilvánossá kell tenniük az új pozícióikhoz tartozó fizetési információikat, valamint a munkavállalóik számára a meglévő bérsávjaikat.
A munkába állást követően az új kolléga kérhet tájékoztatást a vele azonos vagy egyenlő értékű munkát végző munkatársainak átlagos fizetéséről, az esetleges eltérés okairól, ezt pedig akár nemek szerinti bontásban is igényelheti majd. Ezeknek az információknak persze a már meglévő munkavállalók számára is nyilvánosnak kell majd lenniük.