Informatikus szoftvertesztelő fizetés
Fotó: Shutterstock

Négy év munka után 1 millió forint a fizetés ebben a szakmában

Öt hónapos tanfolyam után bruttó 500 ezer forintos kezdőbérre, négy év szakmai tapasztalattal 1 millió forint feletti fizetésre számíthatnak a szoftvertesztelők. Az IT iparágon belül itt átlag feletti a női munkavállalók aránya.


A statisztikák szerint az Európai Unióban mintegy 8,4 millió embernek ad munkát az infokommunikációs (IKT) iparág, de ezen a területen csak 18,5 százalék a nők aránya, Magyarországon ráadásul az IKT-szektorban dolgozók mindössze 12,3 százalékát teszik ki a női munkavállalók. Az egyik legkeresettebb informatikai szakmában, a szoftvertesztelők között azonban kiugró a nők aránya, akár a 40 százalékot is elérheti. A hazai piacon több nagy cég – például az OTP Bank, az UNIQA Raiffeisen Software Service Kft. és a Rheinmetall 4iG Digital Services Kft. – is tervezi szoftvertesztelői létszámának bővítését - derül ki a PROGmasters kutatásából.


Mit csinál egy szoftvertesztelő?

A tesztelők feladata, hogy a programozók által készített alkalmazások, szoftverek hibátlan működéséről megbizonyosodjanak, illetve ellenőrizzék, hogy az elkészült program – például egy orvosi vagy egy repülőgép-karbantartási szoftver, vagy egy távközlési eszköz programja – megfelel-e a felhasználók igényeinek. Ebben a munkakörben tehát elengedhetetlen a precizitás és az empátiakészség is, hiszen a tesztelőknek mások munkájára kell visszajelzést adniuk.



A cég statisztikái szerint az 5 hónapos képzése után egy éven belül átlagosan bruttó 530 ezer forintot lehet keresni. Medior beosztású szoftvertesztelőiként már átlagos bruttó 848 ezer forintot. A 4-7 éves szakmai múlttal rendelkező senior tesztelők pedig már bruttó 1,14 millió forintot visznek haza havonta a béren kívüli juttatások nélkül.

Nem annyira könnyű az informatikában

A cég tapasztalatai ellenére nem rózsaszín az informatikusok álláspiaca. A globális informatikus-leépítések a magyar álláspiacra is kihatottak. A Profession állásportál statisztikája szerint országos szinten kétszámjegyű emelkedés volt az egy álláshirdetésre eső jelentkezésszámban a IT üzemeltetés, telekommunikáció (40,3%), és az IT programozás, fejlesztés (31%), kategóriákban hirdetett pozícióknál az idei második negyedév 2023 közepéhez képest. Már a Linkedin szakmai közösségi portálon is látni informatikusokat Open to work (új munkalehetőségre nyitott) státuszban.

A jövőt alakító faktor a tesztelésben is a mesterséges intelligencia, amely már most kivált bizonyos munkafolyamatokat.

Ne hagyd ki!